Online portál Megatrener je mostíkom spájajúcim trénerov a ľudí, ktorí si hľadajú osobného trénera. Tréneri sa môžu prezentovať na webe a na základe ich prezentácie si ich klienti vyberú. Megatrener funguje od roku 2017 a za ten čas, sa u nich zaregistroval veľký počet trénerov, aj zákazníkov.
Prečo je (najmä v začiatkoch) dôležitý osobný tréner?
Osobný tréner je človek, ktorý je dôležitý pri tréningu začiatočníka, ako aj pokročilého, pretože je to človek alebo mal by to byť človek, ktorý má viac vedomostí, skúseností a zručností v oblasti cvičenia, ideálne aj výživy, než samotný klient. Je to tiež človek, ktorý si prešiel tým, čím si prechádza samotný klient , preto ho vie v slabých dňoch podporiť a motivovať. Počas tých dobrých sa dokáže spolu s klientom z úspechov tešiť.
Začiatočníci v cvičení sú špecifická skupina, ktorá prichádza do nového prostredia a vo väčšine prípadov ide „skúšať“ niečo, čo ešte nikdy nerobila. Žijeme v technologickej dobe a neznesieme, keď niečo nevieme, máme v sebe akúsi potrebu „pripraviť sa“ vopred. Na internete nájdeme veľa hodnotných rád, ale bohužiaľ aj mýtov, o cvičení či stravovaní, ktoré musí tréner odstrániť a klienta usmerniť tak, aby si zbytočne neublížil, resp. nezranil sa. Práve preto je prítomnosť osobného trénera veľmi dôležitá, a to predovšetkým pri začiatočníkoch. Naučiť sa správnu techniku cvičenia, následne udržiavať stále tréningové tempo, je kľúč k úspechu.
Podľa akých kritérii by sme si mali vyberať trénera?
Kritéria výberu osobného trénera sú z môjho uhla pohľadu veľmi individuálne. Určite do toho majú čo hovoriť aj sympatie prípadne antipatia. Okrem toho, že má tréner pôsobiť ako odborník v problematike vedomosťami, mal by byť sám sebe aj chodiacou reklamou. Čiže jeho kvality môže klient zhodnotiť pri prvom vizuálnom kontakte. K obéznemu alebo naopak k vychudnutému osobnému trénerovi by som ja osobne veľa dôvery nemal. :D Od trénera očakávam, že keď sa mu zverím do rúk, dá mi presné inštrukcie ako svoju postavu zdokonaliť. A nielen to. Ukáže mi ako prekonať svoje limity.
Koľko tréningov je ideálnych počas týždňa?
Počet tréningov priamo úmerne súvisí so stanoveným cieľom. Ak je cieľom cítiť sa dobre, fit, spevniť telo a upevniť zdravie, frekvencia tréningov trikrát do týždňa je ideálna. Ak však ideme sekať formu ako z časopisu, frekvencia sa musí zvýšiť na cca päť tréningov. Jeden deň odpočinku je požadované minimum, aby sa telo zregenerovalo. Pri takejto vysokej fyzickej záťaži sú samozrejmosťou aj výživové doplnky na regeneráciu. Šanca zranenia je totiž omnoho väčšia, ako keď klient iba sedí na gauči.
Ako vznikol nápad na platformu?
S myšlienkou na Megatrenera som sa pohrával už veľmi dlho. Keď konečne dozrel čas a chcel som sa posunúť ďalej, začal som podnikať konkrétne kroky. Vystúpil som z komfortnej zóny a dal som kožu na trh. Som presvedčený, že som urobil správne rozhodnutie. Chcel som dať ľuďom možnosť vybrať si z kvalitných trénerov špecializujúcich sa na druhy športov, ktoré ich zaujímajú.
Ako funguje Megatrener?
Web je určený pre ľudí, ktorí s cvičením začínajú a potrebujú prekonať hanbu pri prvom kontakte s trénerom. Taktiež je pre ľudí, ktorí hľadajú niečo nové. Buď úplne nové cvičebné zameranie alebo len nového trénera v tom, čomu sa už venujú. Je to mostík, ktorý spojí športovca s trénerom. V čase, keď potrebujeme mať všetky dostupné informácie na jednom mieste, portál Megatrener.sk túto možnosť poskytuje. Tréneri sa na portáli musia registrovať a v ich zozname si klient môže prostredníctvom filtrov nájsť presne to, čo hľadá a potrebuje. V profile tréner uvádza druh tréningu, na ktorý sa zameriava. Ak sa klient zaujíma o trénera CrossFitu, hľadá iba medzi „crossfiťákmi“ a nestráca čas prezeraním si všetkých trénerov. V čase, keď sa trénerom alebo výživovým poradcom cíti každý, kto si pozrie video na YouTube, je potrebné „odlíšiť zrno od pliev“.
Registrovaní tréneri si v profiloch uvádzajú aj svoje certifikáty, kvalifikácie, skúsenosti. Taktiež, svoje výsledky prezentujú na sebe alebo svojich doterajších klientoch. Po pár kliknutiach si klient vie overiť, kde tréner pôsobí, či poskytuje napr. online tréningy a koľko jeho služby stoja. Vďaka tomuto portálu môže klient ušetriť svoj čas, nájsť to čo hľadá, overiť si trénera z pohodlia domova a ešte aj prekonať hanbu v prípade, že s cvičením začína. Okrem iného máme na portáli zaujímavé články o zdravom životnom štýle a rady pri cvičení. Z webu je ľahké dostať sa na naše kontá na sociálnych sieťach Facebook, Instagram či YouTube kanál. V blízkej budúcnosti začneme pôsobiť aj na WhatsAppe.
Ako by si motivoval ľudí, ktorí zvažujú osobného trénera, ale nie sú úplne presvedčení?
Stačí si správne vybrať, mať dostatok informácii a nebáť sa. V časoch, keď som s cvičením začínal ja, neboli takéto možnosti. Všetky začiatočnícke chyby som si musel odskúšať na sebe, pretože mať osobného trénera nebolo také dostupné ako dnes. Teraz je to úplne inak. Som presvedčený a viem, že tento proces prvého kontaktu s tréningom vo fitku môže byt oveľa príjemnejším, keď sa klient zverí do rúk osobného trénera.