Jazda na dlhé vzdialenosti je určená pre skúsených cyklistov, pretože si vyžaduje určitý čas, prípravu a množstvo energie. Okrem toho potrebuješ vysokú úroveň vytrvalosti, ktorá sa buduje v priebehu týždňov, mesiacov či dokonca rokov pri naozaj dlhých vzdialenostiach.
Vo svete diaľkovej cyklistiky existuje mnoho benefitov, no aj vecí, ktoré ťa zrovna nepotešia. V tomto článku si povieme niečo o výhodách a nevýhodách tohto športu.
Čo je to diaľková cyklistika?
Ako už z názvu vyplýva, pri diaľkovej cyklistike ide o zvládnutie dlhej vzdialenosti na bicykli. Táto vzdialenosť však môže byť pre každého individuálna. Zatiaľ čo pre začiatočníka môže ísť o 30 km, skúsený jazdec nemusí ani 100 km považovať za dlhú vzdialenosť. Každý teda môže považovať za diaľkovú cyklistiku niečo iné, no spája ich jedno – výzva.
Výhody diaľkovej cyklistiky
Jazda na dlhé vzdialenosti ti dokáže priniesť množstvo benefitov. Okrem zdravotných a fyzických výhod má pozitívny vplyv aj na tvoje mentálne zdravie. Získaš napríklad nové zážitky alebo utužíš priateľstvá.
Dlhé vzdialenosti môžu pomôcť tvojmu mentálnemu zdraviu
Ak sa dokážeš aspoň na malú chvíľu vzdať svojho pohodlia a prejsť naozaj dlhú vzdialenosť, tvoj mozog začne vyplavovať látky ako dopamín alebo endorfín. Vďaka nim budeš mať lepšiu náladu, a keď s tým spojíš cestu v krásnom okolí s priateľmi, vznikne z toho nezabudnuteľná spomienka.
Mnohé problémy s duševným zdravím totiž vychádzajú z toho, že sa mysľou príliš často vraciame do minulosti, alebo sa až priveľmi bojíme o svoju budúcnosť. Pri dlhých vzdialenostiach sa však vieš dostať do stavu „flow“, kedy si kompletne sústredený a myslíš iba na prítomnosť.
Pravdepodobne zažiješ dobrodružstvo tvojho života
Toto platí najmä v prípade, ak sa vyberieš do prírody alebo do hôr. Cesta strmým kopcom ťa síce unaví, ale ten výhľad bude stáť za to. Na diaľkovej cyklistike je krásne to, že čím náročnejšia cesta, tým väčšia eufória v cieli. Okrem toho môžeš spoznávať prírodné krásy svojho okolia či navštíviť mestá a krajiny, v ktorých si ešte nebol.
Podporuje tvoju kondíciu a chráni ťa pred chorobami
Tento bod môže platiť celkovo pre cyklistiku ako šport. Jazda na bicykli ti zvýši srdcovú frekvenciu, rozprúdi krv a pomôže ti spáliť množstvo kalórií, čo predstavuje účinný spôsob, ako sa chrániť pred chorobami, ako sú napríklad vysoký krvný tlak alebo cukrovka. Jedna štúdia zistila, že pravidelná jazda na bicykli môže znížiť riziko vzniku srdcových chorôb či rakoviny o polovicu.
Nevýhody diaľkovej cyklistiky
Veľmi neradi to píšeme, no ako mnoho iných športov, aj diaľková cyklistika má svoje negatíva. Určite sa ale nimi nenechaj odradiť, všetko je to o prekonaní svojej komfortnej zóny.
Najväčším nepriateľom je počasie
Práve počasie ti môže narobiť množstvo problémov. Je naozaj nepredvídateľné a mení sa tak rýchlo a prudko, že jednoducho nevieš, aké bude o 10 km. Nejde pritom len o búrky alebo dážď. Veľkou nepríjemnosťou môže byť tiež silný protivietor, ktorý nemusí poľaviť ani o 5 h. Príroda je jednoducho silnejšia ako človek, preto sa nevypláca s ňou bojovať. Čím skôr si to uvedomíš, tým lepšie pre teba.
Na nevhodné počasie sa ale dokážeš vopred pripraviť. Najmä v letných mesiacoch, kedy sa vie počasie zmeniť každú chvíľu, si pribaľ aj ľahkú letnú bundu, ktorá je nepremokavá a odolná voči vetru. Taktiež je vhodné zbaliť si náhradný cyklodres pre prípad, ak si náhodou nestihneš dať vetrovku a zmokneš.
Zdravá strava je skôr tabu
Nezdravé jedlo a rýchle občerstvenie ťa bude veľmi pravdepodobne sprevádzať na tvojich cestách, pretože keď si na bicykli niekoľko hodín a si hladný, zješ naozaj čokoľvek. Napríklad sušienky, keksíky, rôzne sladené nápoje alebo bagety z pumpy. Pokiaľ sa týchto jedál ale nepreješ, je dosť pravdepodobné, že schudneš, lebo budeš mať obrovský kalorický výdaj. Nezabúdaj ale, že zdravá strava je pre tréning a celkový výkon veľmi dôležitá. Počas jazdy môžeš doplniť energiu vďaka energetickým tyčinkám, gélom alebo ovociu, ktoré si zabalíš.
Komplikovaný spánok
Ak si si svoju jazdu rozdelil na viacero dní, pravdepodobne si riešil otázku spánku. Máš dve možnosti: buď budeš spať pod hviezdami, alebo si zaplatíš ubytovanie. Pri prvej možnosti si so sebou budeš musieť vziať aj stan, ktorý zvyšuje hmotnosť tvojho bicykla. Okrem toho musíš nájsť vhodné miesto na stanovanie, čo niekedy nie je vôbec jednoduché. Taktiež je z bezpečnostného hľadiska potrebné, aby si bol aspoň v akej takej blízkosti civilizácie. Vždy je však možnosť využiť stanovanie v kempe, kde by si mal mať k dispozícii elektrinu na nabitie mobilu, hodiniek alebo cyklopočítača.
Zdolanie dlhých vzdialeností na bicykli je veľkým dobrodružstvom a aj napriek zopár nevýhodám diaľkovej cyklistiky určite prevyšujú jej benefity. V konečnom dôsledku je to naozaj skvelá skúsenosť. Uvidíš, že keď sa vrátiš domov, budeš to chcieť absolvovať znovu. Pred cestou sa však nezabudni poriadne pripraviť a zbaliť si všetky potrebné veci ako cyklistickú tašku, smartfón, fľašku s vodou alebo elektrolytovým nápojom, nepremokavú bundu a zopár snackov či energetických gélov.
Zdroje:
https://www.angieacrossamerica.com/blog/10-things-no-one-told-you-about-long-distance-cycling
https://www.cyclingweekly.com/news/latest-news/benefits-of-cycling-334144
https://www.britishcycling.org.uk/about/article/5-ways-cycling-can-help-improve-your-mental-health