Pitný režim je dôležitý pre každého, no obzvlášť aktívni športovci by mali svoj príjem tekutín pozorne sledovať. Zatiaľ čo voda z vodovodného kohútika postačí na zahnanie smädu, obľúbené minerálne vody dokážu aj čosi viac. V obchodoch je dostupných viacero značiek a druhov minerálok, od čistých nesýtených, až po perlivé s ovocnou príchuťou. Ako sa v množstve vôd zorientovať a ktorá z nich je najlepšia?
Prírodné minerálne vody
Minerálky z prírodných prameňov sa od čistej vody líšia obsahom minerálov. Vyvierajú z prírodných alebo umelo vytvorených prameňov na povrch zeme. Aby minerálka získala svoje označenie, musí byť preukázateľne liečivá – prírodné minerálne vody prechádzajú prísnymi testami a kontrolou. Nie je možné pridávať do nich žiadne iné minerály a vitamíny, možná je iba filtrácia nestabilných zložiek. V týchto vodách sa často nachádza prírodný oxid uhličitý, ktorý ovplyvňuje chuť vody, zabraňuje množeniu mikroorganizmov a v malom množstve pomáha tráveniu. Aj táto voda môže byť ďalej sýtená alebo ochutená.
Ako spoznáte prírodnú minerálnu vodu? Obsah rozpustných pevných minerálnych látok v nej je viac ako 1000 mg na 1 liter. Piť by sa mala v menších dávkach, 1-2 poháre denne.
Baldovská – kyselka s obsahom vápnika, horčíka, hydrogénuhličitanov, síranov, sodíka a kyseliny kremičitej. Blahodarne pôsobí na tráviaci systém, činnosť obličiek a žlčník.
Magnesia – bohatá na horčík, nízky obsah sodíka. Podporuje srdcovú činnosť, je vhodná pre osoby s vysokým tlakom, pomáha pri ťažkostiach s obličkami, močovými cestami a gynekologickými problémami. Vhodná proti stresu a svalovému napätiu.
Mitická – stredne mineralizovaná, hydrogénuhličitanová, vápenato-horečnatá voda. Pôsobí proti poruchám tráviaceho traktu, zápalovým ochoreniam, lieči močové cesty.
Salvator - vysoko mineralizovaná kyselka so zvýšeným obsahom sodíka, síry, železa, hydrogénuhličitanov, fluoridového iónu, horčíka a vápnika, slabo kyslá. Vhodná pri niektorých žalúdočných a črevných ochoreniach, pri poruchách látkovej výmeny, cukrovke, dne a pri náchylnosti na tvorbu močových kameňov.
Prírodné minerálne vody je vhodné striedať a neprekračovať pitie 2 pohárov denne.
Prírodné minerálne stolové vody
Obsah minerálov je do 1000 mg/l. Stolové vody sú vhodné na každodennú konzumáciu, nemali by ste však prekročiť 2 litre denne. Výborným základom pitného režimu sú pre dospelých ľudí, deti by ich ale nemali piť vo veľkom množstve. Stretávame sa s množstvom príchutí a úrovňami sýtenia.
Bonaqua - pramenitá voda - sýtená, jemne sýtená, nesýtená - patrí medzi menej mineralizované pramenité vody.
Lucka - horečnatá hydrogénuhličitanová voda s vhodným pomerom medzi vápnikom a horčíkom, vhodná aj pre dojčatá.
Rajec - pramenitá, nízko mineralizovaná voda zásobuje telo vyváženým množstvom vápnika a horčíka.
Zlatá studňa - pramenitá voda kalciovo-magnéziovohydrogénuhličitanová, optimálne mineralizovaná, s nízkym obsahom sodíka.
Aj stolové vody je vhodné striedať, či už každý deň, alebo minimálne raz týždenne. Obsiahnuté minerály v tomto množstve nemajú silný účinok na telo.
Liečivé vody
Liečivé vody môžeme kúpiť v potravinách alebo lekárňach. Majú preukázateľne liečivý účinok a ich konzumáciu treba pozorne strážiť. Dlhodobé používanie je nutné konzultovať s odborníkom. Nie je vhodné vypiť viac ako 1-2 poháre denne. Vysoký obsah minerálov spôsobuje menej príjemnú chuť týchto vôd, používajú sa ako liečivá.
Cigeľská - veľmi vysoký obsah minerálnych látok. Vhodné konzumovať podľa odporúčania lekára. Vysoko mineralizovaná prírodná liečivá voda - uhličitá, hydrogénuhličitanovo-chloridová, sodná, jódová, so zvýšeným obsahom lítia a bóru. Užíva sa pri prebytočnom množstve žalúdočnej kyseliny, žalúdočnom a črevnom katare, pri chorobách látkovej premeny.
Fatra Extra Liečivá - prírodná liečivá voda - vysoko mineralizovaná, uhličitá, hydrogénuhličitanovo-sodná, so zvýšeným obsahom hydrogénuhličitanov. Priaznivo pôsobí pri vredovej chorobe žalúdka a dvanástorníka, cukrovke, dne, neurózach a ako prevencia tvorby močových kameňov. Vhodná na inhalácie a výplachy horných dýchacích ciest. Ak lekár neodporúča inak, piť 3x denne, liečebná kúra trvá 4 až 6 týždňov.
Korytnica - stredne mineralizovaná, uhličitá, síranovo-hydrogénuhličitanová, vápenato-horečnatá. Odporúča sa pri chorobách tráviacej sústavy, osteoporóze, celkovej telesnej únave, hemoroidoch, ako aj pri menštruačných poruchách. Jej prednosťou je nízky obsah soli.
Liečivé vody nie je vhodné užívať dlhodobo ani nimi nahrádzať pitný režim.