Slovensko je krajina s mnohými krásnymi a zaujímavými miestami na jazdu. Pokiaľ máš rád kopce a dychberúce výhľady, prinášame ti zoznam piatich najkrajších stúpaní, ktoré poľahky zvládneš i na bicykli.
Keď sa povie kopce na Slovensku, veľa ľudí si v momente predstaví Vysoké Tatry. Tie ale nie sú úplne ideálne pre cyklistov, preto v tomto zozname nájdeš stúpania a vrchy, ktoré dokážeš zdolať na bicykli.
Zaži cestu na najznámejšie pleso na Slovensku
Do nášho rebríčka sme zaradili (pravdepodobne) najdlhšie stúpanie na Slovensku. Cesta na Štrbské Pleso sa začína v obci Liptovský Hrádok. Priemerný sklon predstavuje len 2 %, no celková dĺžka 33 km preverí aj skúseného cyklistu. Na konci cesty sa ocitneš v nadmorskej výške 1263 m. n. m. s celkovým prevýšením 650 m.
Stúpanie začínaš v Liptovskom Hrádku, kde pôjdeš 18 km až sa dostaneš do Podbanského (1,5 %). Pokračuješ po strmšej Ceste slobody (4,4 %), po ktorej príde najnáročnejší kilometer s priemerným sklonom 6 %. Stúpanie sa končí tesne pred obcou Štrbské Pleso, no ak by si chcel vyjsť až k skokanským mostíkom, čaká ťa ešte 2,5 km s priemerom 4 %. Výhľad ale zaručene stojí za tú námahu.
Vysielač, ktorý nás spája s Českom
Veľká Javorina sa nachádza na česko-slovenských hraniciach a predstavuje druhé najnáročnejšie stúpanie v rámci Považia. Cesta sa začína v obci Bzince pod Javorinou a čaká ťa 7,2 km s prevýšením 540 m. Najväčším lákadlom tohto vrchu je bezpochyby vysielač, odkiaľ sa človeku ponúka krásny pohľad – z jednej strany na Považie, z druhej na Moravu.
Drvivú väčšinu cesty pôjdeš po zákrutách, pričom výrazne strmých pasáží (7,5 %) sa vôbec nemusíš obávať. Cestní cyklisti určite radi uvítajú asfaltovú cestu, vďaka ktorej zvládnu túto trasu o čosi jednoduchšie. Tesne pod vysielačom nájdeš Holubyho chatu, kde sa môžeš občerstviť pred cestou naspäť. Celkovo ťa čaká veľmi pekná cesta s možnosťou oddýchnuť si na vrchole Veľkej Javoriny.
Preskúmaj Považie vďaka Inovcu
Najnáročnejšie stúpanie na západnom Slovensku nájdeš neďaleko Trenčína. Okrem toho je Inovec tiež najvyšším vrchom pohoria Považský Inovec s celkovým prevýšením 753 m a priemerným stúpaním 7,5 %. Cesta sa začína v obci Trenčianske Jastrabie a celková vzdialenosť značí 10,1 km. V prípade potreby občerstvenia a nabratia nových síl môžeš navštíviť Inoveckú chatu, ktorá sa nachádza 2,5 km pred vrcholom.
Dávaj si však pozor na povrch cesty, najmä od chaty k vrcholu. Nájdeš tu mnoho výmolov a na niektorých úsekoch narazíš na nespevnenú cestu. Preto ti odporúčame jazdiť na hrubších plášťoch na bicykel (aspoň 25 mm). Najnáročnejšie stúpanie prichádza na posledných 500 m s priemerným sklonom približne 15 %. Celá cesta je ale veľmi pekná, pričom odmenou ti bude nezabudnuteľný výhľad na celé Považie, ktoré môžeš sledovať z vyhliadkovej veže na vrchole Inovca.
Sliezsky dom ťa očarí nezabudnuteľným výhľadom
Sliezsky dom je druhé najvyššie položené miesto na Slovensku (1670 m. n. m.), na ktoré sa dostaneš na bicykli. Nachádza sa vo Vysokých Tatrách a cesta naň sa začína v Tatranskej Polianke. Celková dĺžka trasy predstavuje 6,8 km s prevýšením 670 m. Síce ide o veľmi náročnú trasu, za odmenu ťa na jej konci čaká naozaj nádherný výhľad.
Prevažujúci sklon sa väčšinu cesty pohybuje medzi 9 až 13 %. Túto trasu odporúčame skôr skúsenejším cyklistom, ktorí už majú najazdené nemalé množstvo výškových metrov. Ak ťa cesta na Sliezsky dom láka aj napriek nedostatočným skúsenostiam so stúpaním, určite si vezmi bicykel s dostatkom ľahkých prevodov, tzv. trojprevodník. Ten ti v prípade potreby tvoju jazdu výrazne uľahčí.
Kráľova hoľa pre tých, ktorí hľadajú výzvu
V rámci stúpaní na Slovensku je Kráľova hoľa považovaná za akúsi „klasiku“. Nachádza sa vo východnej časti Nízkych Tatier a cesta na vrchol sa začína pred obcou Šumiac. Oproti Sliezskemu domu je vzdialenosť presne dvojnásobná, čiže 13,6 km s celkovým prevýšením 1145 m. Okrem toho ide o najvyšší slovenský kopec, ktorý môžeš zdolať na bicykli. Ak sa chystáš na Kráľovu hoľu, určite si vezmi crossový bicykel, pretože značná časť trasy vedie po nespevnenej ceste.
Počas celej trasy sa striedajú strmé pasáže (14 – 15 %) s miernejšími (tesne pod 10 %). Po zdolaní Predného sedla vedie na vrchol už len asfaltová cesta. Tu si však daj pozor na nepríjemný vietor a v hre môže byť aj zmena počasia, keďže sa vrchol nachádza v relatívne vysokej nadmorskej výške (1946 m. n. m.). Po dosiahnutí vrcholu si vychutnáš krásny výhľad na celé Tatry.
Samozrejme, na Slovensku máme oveľa väčšie množstvo kopcov a vrchov, ktoré sú vhodné pre jazdu na bicykli. Rozhodne odporúčame, aby si sa na takúto jazdu vhodne pripravil, či už kvalitným cyklooblečením, cyklistickou výbavou, prípadne energetickými gélmi. Vďaka nim rýchlo a jednoducho doplníš energiu počas jazdy bez potreby prežúvania. Gély sa okrem toho vstrebávajú rýchlejšie ako energetické tyčinky, čo oceníš najmä pri intenzívnom stúpaní.
Zdroje:
https://www.cyklokopce.sk/slovensko/