Plánujete zimnú lyžovačku? Ešte predtým by ste mali zistiť, čo všetko na ňu potrebujete a kde si to môžete zaobstarať. Lyže nie sú to jediné, čo je pre lyžovanie nevyhnutné a keďže lyžovanie je nebezpečný šport, treba sa naňho dobre pripraviť.
Začnime pekne od začiatku, pri lyžiach
Lyže sú pri lyžovaní to najdôležitejšie. Pri ich výbere je nutné si dať záležať na viacerých faktoroch. Dôležité je zvoliť si tú správnu dĺžku lyží. Lyže pre rekreačného lyžiara by mali byť približne niekde
medzi výškou ramena a brady. Nekupujte si príliš dlhé lyže, ktoré budete mať problém ovládať a stanete sa postrachom zjazdoviek.
Palice by mali byť vysoké tak, aby ste
mali lakeť ohnutý približne v pravom uhle keď ich držíte.
Lyže si dajte pred odchodom skontrolovať v servise. Tam vám nabrúsia hrany a správne nastavia viazanie s ohľadom na vašu váhu a lyžiarske schopnosti. Pri výbere lyžiarok si dajte poradiť od predavača a nekupujte si lyžiarky ktoré sú príliš tvrdé, pretože by ste mali problém v nich zatlačiť do lyží. Taktiež si rozhodne nekupujte lyžiarky, ktoré vám nie sú pohodlné už pri skúšaní, pretože pri celodennom lyžovaní bude vaše pohodlie ešte menšie.
Nepodceňujte dobrú prilbu
Aj keď si myslíte, že vy priblu nepotrebujete, mýlite sa. Prilba je pri lyžovaní ešte dôležitejšia ako samotné lyže. Pády, ktoré sa stávajú na lyžiach sú nebezpečné a
prilba vám dokáže vo veľa prípadoch dokonca až zachrániť život. Ak nechcete nosiť prilbu, pretože sa vám nepáči, v súčasnosti už nájdete v obchodoch toľko dizajnov, farieb a tvarov, že si zaručene jednu vyberiete. Prilba má taktiež ako všetko ostatné svoju životnosť.
Po pár rokoch je nutné ju vymeniť, aj keď na prvý pohľad nevyzerá poškodene. Materiál, z ktorého je vyrobená sa opotrebuje a stáva sa menej bezpečnou.
Lyže, palice, lyžiarky a dokonca aj prilbu si môžete požičať aj v požičovni. Pri požičiavaní však treba dodržiavať všetky bezpečnostné opatrenia, pretože aj keď vybavenie nebude vaše, nechcete aby sa vám pri páde kvôli nemu niečo stalo. V požičovni si nechajte poradiť od predajcov, ktorí by mali byť zaškolení a mali by vám odporučiť výbavu, ktorá je čo najadekvátnejšia pre vašu postavu a vaše lyžiarske schopnosti.
A ako to je s oblečením?
V neposlednom rade treba pred odchodom na lyžovačku myslieť aj na oblečenie.
Lyžiarske okuliare musia mať
zachované sklá, cez ktoré vidíte aj počas slnečného počasia, ale aj počas hmly.
Rukavice by mali byť
nielen teplé, ale aj flexibilné, aby ste s nimi mohli správne uchopiť palice. Lyžiarska bunda a gate by mali byť vyrobené z kvalitných materiálov, ktoré vydržia aj nejaký ten pád či dva. Pri kúpe bundy a oteplovačiek si dajte pozor aj na
vodný stĺpec. Lyžovanie je šport, pri ktorom sa snehu nevyhnete a nechcete aby vám za pár minút premokla aj bunda aj oteplovačky.
Chránič chrbta tzv. korytnačka sa v dnešnej dobe stáva bežnou súčasťou výbavy každého lyžiara. Síce prvých pár dní môžete počas jej nosenia pociťovať diskomfort, môže vám zachrániť život. Vybrať si môžete z viacerých typov a tvrdostí korytnačiek a preto sa snažte zvoliť takú, v ktorej sa cítite najpohodlnejšie.
Checklist pred odchodom
- lyže,
- palice,
- lyžiarky,
- prilba,
- rukavice,
- lyžiarske okuliare s dobrými sklami,
- bunda a oteplovačky s vysokým vodným stĺpcom,
- termoprádlo,
- lyžiarske ponožky,
- poistenie,
- dobrá nálada.