Venujete sa športu a hľadáte, aká strava by vás naštartovala? Čo všetko si môžete naložiť na tanier, keď dávate zabrať svojej kondičke? Čo platí pre aktívnych a čo pre rekreačných športovcov? Možno pri tréningu zhrešiť? Aké sú aktuálne trendy v stravovaní? A čo sú len neúčinné reklamné ťahy? Odpovede na tieto otázky prinesie prednáška zo série SmartTalk Jedálniček športovca. Svoje dlhoročné zistenia a dôležité rady prezradí v stredu 16. januára v KC Dunaj poradca pre výživu a vedecký pracovník Milan Sedliak.
Internet je plný článkov zaoberajúcich sa výživou pri športe. Dá sa im veriť?
Väčšina týchto článkov len opakuje informácie prevzaté z iných článkov. Veľmi často obsahujú ak nie priamo nezmysly, tak minimálne polopravdy alebo zle vysvetlené fakty. Zárukou kvality nie sú rôzne rozhovory s odborníkmi, lebo dnes je „odborníkom“ na výživu hocijaká „fitneska“ alebo kulturista bez adekvátneho vzdelania, ktorí za svoju postavu často vďačia aj zakázaným dopingovým látkam. No a niekedy pokrútia fakty aj novinári...
Aké najväčšie omyly sa ľuďom takto vnucujú?
Že existuje jedna univerzálna ideálna diéta, či spôsob stravovania pre všetkých. Že lepok, ak priam neškodí, tak minimálne nie je k ničomu prospešný. Že vysoké dávky vitamínov alebo rôznych antioxidantov sú zárukou zdravia a dokážu poraziť rakovinu. A mohol by som pokračovať ešte dlho.
Čím sa odlišuje strava profesionálnych športovcov? Na čo by mala byť zameraná?
V princípe sa zásadne neodlišuje od stravy, aká je považovaná za zdravú. Profesionálni športovci sú však často nútení viac alebo menej meniť množstvo energie či pomery tukov, sacharidov a bielkovín s ohľadom na ich tréning alebo časť sezóny. To by malo byť riadené odborníkom, pretože často ide o spôsoby stravovania, ktoré môžu byť pri nesprávnom použití rizikové, napríklad veľmi nízko sacharidové diéty. To sa samozrejme týka aj „amatérskych“ športovcov, ktorí často trénujú dokonca intenzívnejšie ako profesionálni športovci, neraz popri práci.
Keď sa niekto venuje športu, časom sa pravdepodobne dostane aj k otázke, či brať výživové doplnky a aké. Aké sú vaše rady ohľadom tohto?
V zime a na jar nám takmer všetkým chýba vitamín D, a preto by sme ho mali suplementovať. A sme pri prvom výživovom doplnku. Na druhej strane je len pomerne málo výživových doplnkov, ktoré majú reálne dokázaný význam v športe. Takým je napríklad kreatín pre niektoré druhy športov. V drvivej väčšine prípadov výživových doplnkov ide bohužiaľ len o marketing bez reálneho dopadu na výkonnosť a zdravie.
Mgr. Milan Sedliak, PhD., IIa pracuje ako vedecký pracovník na Fakulte telesnej výchovy a športu Univerzity Komenského v Bratislave, pričom sa špecializuje predovšetkým na hormonálne a molekulárne zmeny v kostrovom svale vyvolané fyzickým zaťažením a doplnkami stravy. Ako poradca pre výživu, doplnky stravy a regeneráciu spolupracuje alebo spolupracoval s viacerými vrcholovými športovcami, napr. s Veronikou Velez – Zuzulovou, Dominikou Cibulkovou, Richardom Pánikom alebo futbalovým A-tímom ŠK Slovan Bratislava. Pravidelne prednáša o problematike výživy, význame doplnkov stravy a rizikách dopingu pre Olympijský výbor SR, rôzne športové zväzy, kluby a asociácie. Je
predsedom Slovenskej spoločnosti pre športovú výživu.
Dátum konania: 16. 1. (streda)
Štart prednášky: 19:00
Lístky: bit.ly/JedalnicekSportovca1601.