Fitness mýty, ktorým by ste okamžite mali prestať veriť

Fitness mýty, ktorým by ste okamžite mali prestať veriť

Vo svete fitness panuje veľa mýtov a poloprávd. Jeden tréner povie to a ďalší zase ono. Aj vďaka tomu ľudia veria často aj bláznivým veciam, ktoré im v ceste za zdravým životným štýlom rozhodne nepomôžu. Pozrieme sa na niekoľko z nich.

Mýtus: Môj tréning je efektívny až vtedy, ak ma po ňom bolia svaly

Pravda: To, že vás druhý deň celé telo bolí, je spôsobené mikroskopickými trhlinkami vo svaloch. Tie mohli vzniknúť v dôsledku toho, že ste na cvičenie neboli zvyknutí alebo ste to s cvičením prehnali. Ak by vás boleli svaly po každom cvičení, znamenalo by to, že svojim svalom nedávate dostatok času na zotavenie.

Mýtus: Keď sa pred cvičením pretiahnem a rozcvičím, nebude ma neskôr nič bolieť

Pravda: Strečing na začiatku tréningu je dôležitý predovšetkým preto, aby sa jednotlivé svaly aktivovali a zohriali. Na konci tréningu sa vykonáva, aby sa jednotlivé svaly uvoľnili. Jeho cieľom je predovšetkým predchádzať zraneniam. Ako sme už spomenuli vyššie, ani ten najlepší strečing vás neubráni bolesti svalov v prípade príliš intenzívneho tréningu.
Prevedenie strečingu Strečing je pri cvičení dôležitý

Mýtus: Čím dlhšie budem cvičiť, tým budú moje výsledky lepšie

Pravda: Pri cvičení platí, že dôležitejšia je kvalita cvičenia. Aj polhodina kvalitného tréningu vám dá viac ako dve hodiny nesprávne vykonávaného cvičenia.

Mýtus: Musím cvičiť čo najčastejšie

Pravda: Jednou z najdôležitejších súčastí cvičenia je odpočinok. Počas toho má vaše telo čas  zregenerovať sa, aby mohlo ísť do ďalšieho tréningu opäť naplno.

Mýtus: Ženy by nemali posilňovať s ťažkými váhami, inak budú vyzerať ako kulturisti

Pravda: Ženy by sa váh rozhodne báť nemali. Práve naopak - vďaka silovému tréningu bude ich telo pevné a krásne tvarované. Nemusia sa ani báť, že by po zdvihnutí činky vyzerali ako kulturisti - ženy majú oproti mužom až tridsaťkrát menej hormónov, ktoré spôsobujú rast svalov. Ale samozrejme sa nemá nič preháňať.

Mýtus: Keď cvičím, môžem jesť, čo chcem

Pravda: Ak chcete dosahovať určité výsledky, nezaobídete sa aj bez zdravšieho prístupu k vášmu jedálničku. Podľa mnohých zdrojov sa vysnívaná postava tvorí zo 70 % zdravým a vyváženým jedálničkom a z 30 % cvičením.

Mýtus: Výsledky môjho cvičenia a stravovania sa prejavia na váhe, ktorá pôjde dole

Pravda: Pre sledovanie výsledkov je najlepšie sledovať meniace sa miery vášho tela. Svaly sú ťažšie než tuk, a preto váha nemusí ísť vôbec dole, ale naopak sa môže aj o niečo zvýšiť.
Posilňovanie bicepsu Posilňovanie je veľmi dôležité

Mýtus: Čím dlhšie budem cvičiť, tým viac schudnem

Pravda: Mnoho ľudí si myslí, že čím dlhšie cvičí, tým viac spáli tuku. Ale záleží predovšetkým na intenzite. Ak cvičíte „lážo-plážo“ a flákate to, žiadny zázrak sa nestane. Preto si radšej zacvičte napríklad HIIT cvičenia na 30 minút a určite vám to pomôže.

Mýtus: Pred cvičením nemôžem jesť

Pravda: Jasné, že keď si pred cvičením dáte sviečkovú, tak to úplne ideálne nebude a po pár minútach hodíte šabľu. Ale! Jedlo pred cvičením je veľmi dôležité. Takže si doprajte približne hodinu pred cvičením zdravé jedlo a potom sa pustite do toho. Štúdie potvrdili, že ak sa zdravo a kvalitne pred cvičením najete, spaľujete o 50 % viac. P.S. Nezabúdajte na raňajky!

Mýtus: Cvičil som, tak sa môžem napchať jedlom

Pravda: Ďalšia veľká chyba! Mnoho ľudí si to ale bohužiaľ myslí. Boli si zacvičiť, tak po tréningu sa môžu poriadne napchať a nič sa nestane. Pravdou je, že minimálne 40 - 60 minút by sa po tréningu nemalo takmer nič konzumovať okrem banánov alebo proteínových drinkov. Ideálne je, ak sa idete osprchovať, potom si dáte banán alebo proteinový drink a až tak po pol hodine normálnu stravu zloženú prevažne z bielkovín.