Už sa vám to určite stalo. Mali ste naplánované, že si zacvičíte, ale ráno ste sa zobudili chorí a tak ste začali zvažovať, či sa vôbec oplatí ísť cvičiť alebo či radšej ležať v posteli. Táto téma je trochu komplexnejšia, ako sa na prvý pohľad môže zdať a odpoveď na túto otázku nie je úplne čierno biela.
Základná obrana tela vďaka imunite
Vrodený imunitný systém má každý jedinec inak rozvinutý a sú rôzne spôsoby, ako ho podporovať. Patrí medzi ne napríklad konzumovanie prírodných vitamínov z jedla alebo z rôznych výživových doplnkov. Okrem konzumácie si imunitu posilníte aj zdravým životným štýlom, do ktorého patrí dostatok spánku, málo stresu a prílišného vyčerpania. Druhým typom je adaptívny imunitný systém. Tento typ je viac prepracovaný a zapamätá si patogén, ktorý naňho už raz zaútočil. Vďaka tomu, vie proti nemu lepšie bojovať ako v minulosti.
Podľa typu choroby zvoľ aj typ tréningu
Všeobecne sa počas choroby neodporúčajú dlhé, náročné a intenzívne tréningy. Dôvod je nasledovný. Regenerácia po takomto tréningu je pre telo náročná aj keď je zdravé. Keď je organizmus oslabený môže sa regenerácia značne predĺžiť a zhoršiť aktuálny fyzický stav. Všeobecné pravidlo je nasledovné: ak ste chorý iba od krku hore, môžete si dať ľahký tréning (ideálne kardio). Ak vaša choroba zasiahla aj priedušky alebo pľúca, tréning vylúčte na pár dní zo svojej dennej rutiny.
Rozhodne prerušte tréning pri týchto typoch choroby:
- horúčka,
- produktívny a častý kašeľ,
- bolesť na prieduškách,
- vírus alebo problém v tráviacom trakte,
- príznaky chrípky.
Kedy je ideálne znova nabehnúť na tréningový proces
Veľa ľudí chce hneď ako majú chvíľu pocit, že sa ich zdravotný stav zlepšil, vrátiť k športu. Majú strach, že pár dní bez športu ublíži ich kondícii aj svalovej hmote. V skutočnosti však dochádza k úbyku svalov až po 3 týždňoch bez cvičenia a k zníženiu sily po 10 dňoch. Počkajte, kým sa úplne nevyliečite a až potom začnite s tréningom. Počas prvých tréningov dávajte na telo menšiu záťaž a na intenzite pridávajte opatrne a postupne.
Krátke zhrnutie na záver
Ak máte symptómy ako hnačka, zvracanie, oslabenie organizmu, horúčka, bolesť na prieduškách alebo produktívny kašeľ, zastavte tréningový proces a všetok svoj voľný čas venujte liečbe. Ak ste iba mierne prechladnutý, máte plný nos alebo miernu bolesť v ušiach, môžete pokračovať v cvičení so zníženou intenzitou. Vždy počúvajte svoje telo a ak sa nebudete cítiť dobre, nesiľte to a radšej si dajte oddychový deň. Cvičenie síce pomáha udržať organizmus zdravý, ale taktiež môže chorobu, ktorá už v tele je, zhoršiť.