Počasie v prechodnom období býva nevyspytateľné. Chvíľu je pekne teplo a o pár minút začne fúkať nepríjemný vietor a poriadne sa ochladí. Ale aj keď je vonku chladnejšie, fúka alebo prší, bicyklovania sa vzdať nemusíš. Stačí sa pred jazdou správne obliecť. V článku ti predstavíme konkrétne tipy na oblečenie, ktoré by nemalo chýbať v tvojom šatníku v prechodnom období.
V premenlivom jarnom a jesennom období je potrebné vyberať oblečenie, ktoré udrží konštantnú teplotu tela. Ideálnym spôsobom je obliecť si viac tenkých vrstiev, ktoré môžeš v prípade potreby vyzliecť a odložiť do cyklistického batohu. Ideálnou prvou vrstvou je termobielizeň na ktorú si oblečieš cyklistický dres. Na spodnej časti tela sa nezaobíjdeš bez cyklistických nohavíc alebo návlekov na tretry. Veľmi chladné počasie si vyžaduje aj teplú cyklistickú bundu, ktorá ťa ochráni pred chladom, vetrom a prípadným dažďom. Netreba zabudnúť ani na cyklistické doplnky, ktoré sú v tomto nepriaznivom počasí viac ako potrebné.
Vrstvenie je základným prvkom obliekania v prechodnom období
Oblečenie na cyklistiku je potrebné prispôsobiť počasiu, a to najmä na hornej časti tela. Existuje cyklistické pravidlo, podľa ktorého by si mal na bicykel v prechodnom období vysadnúť v minimálne troch vrstvách. Základom vrstvenia oblečenia je spodná základná vrstva, ktorá je v kontakte s telom a udržiava konštantnú teplotu. Stredná, tzv. termoregulačná vrstva odvádza vlhkosť od tela, do ďalších vrstiev. Posledná, vrchná časť je ochranná vrstva, ktorá chráni cyklistu pred chladom, vetrom a dažďom.
Funkčná vrstva, cyklistický dres a cyklobunda v hlavnej úlohe
Funkčné tričko odvádza vlhkosť smerom von a rýchlo schne. Preto telo zostane počas celej športovej aktivity v teple a suchu. Ženám odporúčame namiesto klasickej podprsenky použiť športovú podprsenku, ktorá zvýši pohodlie počas každej jazdy na bicykli. Vyhnúť by si sa určite mal spodnej vrstve z bavlny, pretože tá absorbuje pot a počas jazdy by ti to nebolo príjemné. Zameraj sa radšej na funkčné prírodné a syntetické materiály.
Stredná termoregulačná vrstva v podobe cyklodresu udržiava telesné teplo a vytláča vlhkosť. Cyklodres by mali byť obtiahnutý, aby sa lepšie prispôsobil telu a poskytol tak vysoký komfort pri jazde. Podľa počasia môžeš zvoliť dres do vyšších aj nižších teplôt.
Vrchná časť by ťa mala ochrániť nielen pred chladom, ale aj pred prefúknutím alebo premoknutím. Vhodné je zvoliť ľahkú, priedušnú a zároveň dostatočne funkčnú teplú cyklistickú bundu. Skvelou alternatívou sú aj cyklistické vesty. K veste však nevyhnutne potrebuješ cyklodres s dlhými rukávmi alebo cyklistické návleky na ruky, ktoré ťa dostatočne ochránia pred chladom.
Spodná časť tela je rovnako dôležitá
Ak ti je počas jazdy zima na nohy, nie je to nič príjemné. Správna ochrana chodidiel pred chladom a vodou je podstatnou súčasťou vybavenia každého vášnivého cyklistu. Dôraz klaď na kvalitné športové ponožky, tretry a prípadne aj návleky na špičky a návleky na tretry.
Športové cyklistické ponožky sú lepšou voľbou ako tie klasické. Sú rýchloschnúce a antibakteriálne materiály v spojení s priedušnosťou ti zaručia maximálnu hygienu. Cykloponožky navyše zabraňujú otlakom, a tak si môžeš svoju jazdu užiť ešte viac. Po ponožkách nasledujú kvalitné tretry na bicykel. Táto špeciálna obuv ti uľahčí jazdu a zlepší výkon. Je to spôsobené tým, že tretry sú ľahké a majú tvrdú podrážku, čo eliminuje stratu energie. Aj napriek výhodám jazdy v cyklistických tretrách ich množstvo cyklistov neobľubuje, dokonca ich niektorí považujú za nebezpečné. Je pravda, že prvé jazdy v tretrách sú náročné, všetko je však o zvyku a praxi. Preto, ak si v tíme jazdenia v tretrách vybrať si môžeš špeciálne tretry na zimu. V miernejšom počasí ti postačia klasické tretry, na ktoré si obuješ návleky na špičky alebo návleky na tretry.
Zateplené cyklonohavice oceníš, keď teploty klesnú na nulu
V chladnejšom počasí je vhodné zvoliť dlhé a zateplené cyklistické nohavice, ktoré sú vhodné aj do nízkych teplôt. Nohavice sú vyrobené z príjemných, funkčných materiálov, ktoré majú v jednotlivých častiach odlišnú štruktúru a hrúbku. Poskytujú tepelný komfort, priedušnosť a rýchle odvádzanie potu. Podľa preferencií si môžeš vybrať nohavice s trakmi alebo bez nich.
Funkčné nohavice by taktiež nemali chýbať v šatníku žiadneho cyklistu. Sú vhodnou voľbou pre akýkoľvek šport a navyše sa dajú nosiť počas celého roka. Na jeseň sú vhodné aj ako cyklistické nohavice, keďže sú pohodlné, elastické a pomáhajú udržiavať telesnú teplotu.
Podceniť by si nemal ani kvalitné cyklistické doplnky
Nemáme na mysli len nevyhnutnú cyklistickú prilbu, ktorá ťa ochráni pri páde. Aj všetky ostatné cyklodoplnky majú pri jazde svoj praktický význam. Najmä v chladnom jesennom období sú potrebnou súčasťou každej bezpečnej jazdy.
Cez hlavu a krk uniká najväčšie množstvo tepla. Preto je potrebné chrániť ich kvalitnými čiapkami, čelenkami či nákrčníkmi. Cykločelenka je ideálna do teplejšieho počasia, ale pri silnom vetre alebo chladnejších podmienkach je veľmi praktické skombinovať čiapku s nákrčníkom. Buffku si natiahneš na hlavu a krk a prekryješ čiapkou.
Ruky pri jazde na bicykli v chladnom počasí trpia najviac. Preto by si pri obliekaní nemal zabudnúť na teplé cyklistické rukavice. Ochránia ťa pred chladom či vetrom pri zjazde, zaistia pevný úchop riadidiel, pomôžu pri tlmení nárazov z ciest a ochránia ťa aj pri páde. Navyše, vďaka mäkkým výstelkám dokážu zlepšiť pohodlie pri jazde, keďže veľká časť váhy sa prenáša práve do rúk.
Dôležitým faktorom pri výbere oblečenia na bicykel v prechodnom období je ochrana a bezpečnosť. Daj si záležať, či je každý kus odevu vhodný do chladného počasia a koľko stupňov znesie, aby si bol pripravený aj na väčšie ochladenie. Mysli aj na to, že počas jesene sa začína skôr stmievať, a preto je potrebné oblečenie s reflexnými prvkami, aby ťa bolo dobre vidieť. Ochrániš tak seba aj ostatných v premávke.