Funkčné športové oblečenie je súčasťou šatníka každého aktívneho či rekreačného športovca. Kvalitné kúsky však nie sú najlacnejšie, a preto chceš, aby ti vydržali bez poškodenia čo najdlhšie a stále plnili svoju funkčnosť. Každý produkt je odlišný a vyžaduje si osobitnú starostlivosť, no napriek tomu ti ponúkame zopár všeobecných tipov, ako sa lepšie starať o svoje funkčné kúsky.
Každý športový a technický kúsok oblečenia je vyrobený z materiálov, ktoré si vyžadujú konkrétnu starostlivosť. V prípade, že sa nebudeš vôbec riadiť pokynmi alebo sa o takéto odevy nebudeš starať správnym spôsobom, môže sa stať, že daný kúsok stratí svoje parametre, funkčnosť či sa dokonca zničí. Platí to napríklad pri športových veciach, ako sú rôzne outdoorové bundy (lyžiarska bunda či páperová bunda), zimné outdoorové nohavice (lyžiarske nohavice, skialpové nohavice) a iné športové oblečenie.
Pri starostlivosti o oblečenie sa riaď pokynmi na štítku
Každý kúsok športového oblečenia má informačný štítok o produkte, na ktorom nájdeš všetky potrebné informácie o tom, ako je potrebné daný kúsok udržiavať, aby nestratil na svojej hodnote či funkčnosti. Tzv. product care instructions sú ľahko zrozumiteľné a väčšinou uvádzané pomocou jednoduchých symbolov. Nakoľko je každý produkt odlišný, tieto inštrukcie pre starostlivosť je potrebné naštudovať si pri každom produkte zvlášť a aj sa nimi, samozrejme, riadiť. Dokáže to predĺžiť životnosť tvojho športového oblečenia.
Každodenná vhodná manipulácia
Krátky návod, čo ne/robiť s oblečením pri jeho používaní:
- Po doručení nenechávaj produkt príliš dlho v ochrannom obale, v ktorom ti príde.
- Používané vlhké či mokré oblečenie nenechávaj v uzavretých priestoroch, ako sú športové tašky, plastové vrecká, ruksaky a pod., pretože to môže poškodiť ich materiál.
- Treba si dávať pozor aj na mechanické poškodenie. Napríklad trenie o iné drsné materiály, ktoré môže mať za následok tvorbu žmolkov na odeve.
- Dávaj si pozor na zipsy a patenty so suchým zipsom, ktoré sa ľahko zachytia o iný kúsok oblečenia alebo výstroje a spôsobia jeho poškodenie.
- Sťahujúce šnúrky (napríklad na bundách) treba nechať pri odkladaní tohto kúsku uvoľnené, aby neboli vlákna látky zbytočne namáhané.
- Po skončení sezóny je potrebné produkty správne uskladniť. Napríklad páperové bundy by nemali byť uskladnené v uzatvorenom vrecku či stlačené pod inými kúskami oblečenia, čo môže spôsobiť stratu ich objemu a aj vyprchanie vzduchu, ktorý je v nich zachytený. Dobrou voľbou je napríklad obyčajný vešiak.
Medzi rady pre každodennú manipuláciu s odevmi tohto typu patrí tiež správny výber kvalitného funkčného oblečenia. Napríklad v rámci funkčnej spodnej vrstvy je vhodné oblečenie s trvalou úpravou tkaniny Polygiene, ktorá má viacero výhod. Znižuje počet praní aj v prípade intenzívnej fyzickej aktivity a zabraňuje množeniu mikroorganizmov (baktérií a plesní), ktoré môžu spôsobovať zápach.
Kedy a ako prať funkčné a technické oblečenie
Ak ide o športové oblečenie typu zimná outdoorová bunda, zimná páperová vetrovka, lyžiarska bunda, zimné outdoorové nohavice či iné funkčné oblečenie, inštrukcie k praniu každého takéhoto kúsku oblečenia nájdeš na spomínanom informačnom štítku pripevnenom na odeve. Riadiš sa v prvom rade teda inštrukciami na ňom, ale nižšie ti ponúkame niekoľko všeobecných rád, ako na pranie podobných kúskov:
- Prať treba až keď je to naozaj potrebné. Napríklad zimné oblečenie, ako sú bundy či flísky, netreba prať po každom použití, ale až keď sú naozaj špinavé. Po občasnom nosení je lepšie, aj z hľadiska starostlivosti o životné prostredie, zvoliť pranie v rukách alebo dať oblečenie do práčky len na rýchly program.
- Ak je oblečenie príliš špinavé, pred práčkou ho najskôr preper v rukách.
- Všeobecne sú vhodné skôr programy na pranie pri nižšej teplote a tiež použitie jemného, šetrného pracieho prostriedku. Lepšou voľbou sú tiež kapsule ako tekutý či práškový prací prostriedok.
- Ak sa dá, vyhni sa programom nad 800 – 900 otáčok za minútu, aby si zabránil zbytočnému namáhaniu materiálov.
- Aj počas prania funkčného oblečenia platí, že si treba dávať pozor na suché zipsy, klasické zipsové zapínanie či sťahujúce šnúrky. Zipsy je potrebné vždy zatvárať, aby si zabránil poškodeniu iných vecí. Sťahovacie šnúrky na oblečení uvoľni tiež pred praním, aby sa daný kúsok oblečenia bez problémov a ľahšie vypral.
- Modernejšie práčky majú rôzne eco programy, ktoré pri správnom výbere poskytnú výborné pracie výsledky a šetrenie energií zároveň.
- Ak sa chystáš oprať oblečenie obsahujúce viaceré doplnky, ako sú rôzne druhy vyčnievajúcich gombíkov, háčikov, zipsových jazdcov či iné druhy zapínania, je rozumnejšie dať takýto druh produktu do vrecka na pranie pre ochranu ostatných vecí aj práčky.
- Aby si obmedzil rozptyl mikroplastov do životného prostredia, per syntetické odevy a oblečenie s vysoko syntetickými vláknami v pracom vrecku. Platí to hlavne pre zimné oblečenie – flísky, odevy vyrobené so syntetickou izoláciou či s česanými tkaninami.
Ako sušiť funkčné a športové oblečenie či bundy
Pre sušenie funkčného oblečenia vo všeobecnosti platí, že sa treba vyhýbať sušičke. Môže totižto oslabiť vlákna materiálov, poškodiť niektoré materiály, roztopiť ich alebo sa môžu veci v sušičke jednoducho zbehnúť (zmenšiť).
Odporúčame klasické sušenie vyvesením. Najlepšie je prevrátiť oblečenie naruby a zavesiť ho mimo priameho dopadu slnečných lúčov, skôr niekde do tieňa. Zabrániš tak zbytočnému vyblednutiu farieb.
Tieto informácie platia hlavne pre extra športové, technické či páperové zimné bundy, ale samozrejme aj pre iné extra športové či technické oblečenie. Takéto vetrovky sú zvyčajne väčšou investíciou a nakoľko sú vyrobené z kvalitných a špeciálnych materiálov, vyžadujú zaobchádzanie, ktoré nespôsobí stratu ich parametrov či celkovej funkčnosti bundy. Pranie alebo sušenie sú v tomto prípade procesy často náchylné na chyby, pri ktorých si treba dať záležať na dodržiavaní pokynov pre starostlivosť.
Starostlivosť o oblečenie s DWR úpravou
Mnoho nepremokavých a priedušných búnd je ošetrených tzv. DWR úpravou (durable water repellent), ktorá zabraňuje premočeniu (nasakovaniu) vrchnej vrstvy, čím sa zároveň udržuje jej priedušnosť. Reaktiváciu DWR úpravy umožňuje pravidelný cyklus prania a sušenia, ktorý udržuje čistotu odevu.
Takáto údržba však po určitom čase používania odevu už nebude postačujúca a keď si začneš všímať, že odev stráca svoju vodoodpudivú funkciu (vrchná vrstva absorbuje vodu), je načase povrchovú úpravu obnoviť.
DRW úpravu je možné reaktivovať aj vložením odevu do sušičky pri nízkej teplote na cca 20 minút alebo žehlením pri nízkej teplote (pri žehlení však pozor, aby sa neroztopili syntetické vlákna odevu). Časom a používaním sa táto povrchová úprava ale opotrebuje a jej vodoodpudivú funkciu bude treba obnoviť prostredníctvom dostupného DWR ošetrenia sprejom. Takéto ošetrenie má svoju postupnosť a kroky, ktoré je potrebné dodržať, preto sa vždy riaď dostupným manuálom a jeho pokynmi.
A ak si práve vyberáš vhodnú outdoorovú bundu a máš problém sa rozhodnúť či nevieš, podľa čoho si vybrať, v tomto článku nájdeš všetko, čo potrebuješ vedieť pri výbere outdoorovej bundy.
Vyššie sme ti poskytli zopár užitočných tipov, ako sa starať o funkčné športové oblečenie. Majú však len informatívny charakter a o vhodnej starostlivosti a udržiavaní konkrétneho odevu je najlepšie informovať sa u príslušného výrobcu (napríklad aj na štítku daného odevu). Pretože rady nemusia platiť pre každý typ funkčného odevu rovnako.
Zdroje:
https://alecycling.com/en/content/20-apparel-care
https://www.karpos-outdoor.com/LT/en/customer-service/product-care