Je skvelé ovládať práve tú disciplínu, ktorú sa vo vyššom veku takmer už nikto dokonale nenaučí. Cyklistika a beh sú koordinačne a technicky oveľa menej náročné než plávanie. Dá sa s nimi začať v akomkoľvek veku. V prípade krátkych triatlonov s povolenou jazdou v háku tak máte o starosť menej. Vaše šance na zvezenie sa v čelnom cyklistickom balíku budú vysoké, môžete ušetriť dosť síl na bicykli a viac sa potom sústrediť na bežeckú časť.
Aby to nevyznievalo príliš optimisticky, mám aj dve horšie správy. Plávanie je vo všetkých vzdialenostiach časovo najkratšou disciplínou. Ak ste v posledných rokoch len plávali, pri bežeckom tréningu si musíte dať pozor na kĺby. Vaše svaly nie sú zvyknuté na opakovaný dopad a ľahšie sa preťažia.
Plávanie počas triatlonu
Aj keď už od vašej plaveckej kariéry mohol uplynúť nejaký čas, nemali by ste mať problém s novou
motiváciou obnoviť svoje plavecké schopnosti. Rovnako nebudete mať problém zostaviť si
plavecký tréning v bazéne.
Novinkou ale bude zvládnuť
plávanie na otvorenej vode. Pre niektorých plavcov, ktorí sú zvyknutí mať pod sebou len kachličky, to môže byť zo začiatku aj psychický problém. To ani nevravím o odlišnostiach plávania v neopréne.
Neoprén je v
krátkych triatlonoch povolený pri teplote vody pod 20 – 22 °C, pri
dlhom triatlone do 24 °C a pri niektorých pretekoch dokonca vždy.
Vzhľadom na to, že
plávanie v ňom je vždy rýchlejšie a vďaka možnosti obliecť si
triatlonovú kombinézu hneď pod neoprén ušetrí aj čas v depe, je dobré v ňom plávať vždy, keď je povolený. Vaša poloha vo vode sa zmení k lepšiemu. Na udržanie vodorovnej polohy tela nemusíte toľko využívať kraulový kop a môžete sa tak viac sústrediť len na
plavecký záber.
Neoprén vás trošku obmedzí v oblasti ramien, takže pravdepodobne trochu skrátite záber, čo je vhodné kompenzovať mierne vyššou frekvenciou.
Najprv sa v ňom budete cítiť trochu stiesnene a nohy vám budú akoby trčať z vody. Po pár tréningoch na rybníku si ale rýchlo zvyknete. Špecifikom otvorenej vody je tiež potreba orientácie.
Kým v bazéne stačilo sledovať dno a súperov po stranách, pri triatlone musíte pravidelne (každých 5 – 10 záberov), rýchlo počas nádychu pozrieť pred seba, vyhodnotiť smer (najlepšie podľa veľkého objektu na brehu, bóje nie je vždy dobre vidieť) a hneď sa vrátiť do správnej polohy.
Toto sa dá pomerne rýchlo natrénovať. O tom, že niekto vie nohami ušetriť mnoho síl, už viete zo spoločných tréningov v bazéne. Pri triatlone vám to naviac ušetrí starosti s navigáciou (za predpokladu, že sa dobre naviguje ten pred vami). A tým pádom, z vody nebudete vybiehať s takým stupňom únavy ako vaši súperi.