Roman je absolvent FTVŠ UK v Bratislave a je spoluzakladateľ bratislavského fitness centra Cvičisko, kde pôsobí ako kondičný a silový tréner. Taktiež sa venuje funkčnej diagnostike a je školiteľ v oblasti fitness a kondičného tréningu. Prečítajte si jeho rady o cvičení vo fitness centre.
Keďže ste cvičisko, ktoré ponúka osobných trénerov, aké sú výhody cvičenia s osobným trénerom oproti samostatnému cvičeniu?
Myslím si že, éra kulturistiky pomaly končí, a ľudia začínajú vyhľadávať fitness centrá (alebo pohyb vo všeobecnosti) práve kvôli zdravotným dôvodom alebo úprave hmotnosti, čo je taktiež s tým spojený faktor. V takomto prípade,
ak teda človeku záleží na svojom zdraví a má v úmysle okrem úpravy vizuálu aj odstrániť v tejto dobe bohužiaľ veľmi časté zdravotné problémy ako sú, bolesti chrbta, bedier, ramien, kolien atď. alebo naučiť sa používať svoje svaly správne, tak ako nám to bolo evolučne dané, je podľa nás veľmi vhodné vyhľadať pomoc odborníka v danej oblasti. Do tréningového procesu vstupuje veľmi veľa faktorov s ktorými musí tréner pracovať, správne ich vyhodnotiť a následne na ne reagovať. Preto sa niekedy veľmi ťažko dávajú univerzálne odpovede, na to čo je najlepšie. Práve toto je
práca osobného trénera - uchopiť cieľ klienta a využiť všetky svoje vedomosti a skúsenosti na to, aby dosiahol cieľ zdravou a racionálnou cestou.
Čo býva najčastejšia chyba, ktorú robia ľudia, ktorí cvičia bez nasledovania rád profesionálov?
Tých chýb je viacero no jedna z pomedzi nich veľmi vyniká. Veľa ľudí si myslí že, ak sa 30 rokov o svoje telo vôbec nestará a začne cvičiť 3x do týždňa, tak sa všetko okamžite zmení. Telo je úžasné v tom že aj keď zo 168 hodín ktoré má týždeň, venuje starostlivosti o telo 3, tak môžete vidieť pekné zmeny. No reálne,
dlhodobé pozitívne výsledky majú práve tí, ktorí riešia čas okolo. Či spávajú dostatočný počet hodín, či jedávajú intuitívne alebo to majú predom rozmyslené, alebo či sa snažia telu aspoň z časti vykompenzovať 8 a viac hodín sedenia v robote. V skutočnosti toto vždy rozhoduje o výsledku.
Práve toto je práca osobného trénera - uchopiť cieľ klienta a využiť všetky svoje vedomosti a skúsenosti na to, aby dosiahol cieľ zdravou a racionálnou cestou.
Aké sú vaše rady ohľadom stravovania sa pred tréningom?
U nás máme na každú problematiku odborníka v danom smere čiže toto je výborná otázka na našu výživovú poradkyňu ale myslím si, že znova tam nie je univerzálna odpoveď. Za mňa by som povedal, že je dôležité, či už v cvičení alebo stravovaní,
počúvať svoje telo a zapisovať si, po akom jedle som sa na tréningu cítil OK a po akom nie.
Mnohí ľudia začínajú chodiť do fitness centier kvôli tomu, že chcú schudnúť. Ako by mal vyzerať takýto tréningový proces?
Otázku ako by mal tento proces vyzerať nechávam otvorenú, keďže celkovo „starostlivosť o telo“ je veľmi živá veda a veci sa stále a rýchlo vyvíjajú, ale poviem vám ako to v súčasnosti robíme u nás.
- Na úvodnom tréningu vyplní klient zdravotnú anamnézu aby nič nekomplikovalo tréningový proces, následne prejde pohybovou diagnostikou kde sa zistí ako na tom človek je, kde mu chýba mobilita a pri čom stabilita, ideálne sa určia aj zóny energetického krytia.
- V prípade, že si tréner nie je niečím istý alebo klient pociťuje pri určitom type pohybu bolesť, ide klient na diagnostiku k fyzioterapeutovi a ten určí čomu sa má daný klient zatiaľ vyhnúť a naopak čo doplniť do tréningového procesu.
- Je veľmi dôležité na úvod vyriešiť vnútorné prostredie človeka. My máme spoluprácu s centrom kde sa spraví krvný rozbor, zistia sa intolerancie, zápalové markery, minerály a tak ďalej. Všetko čo môže ovplyvniť výsledok.
- Následne ide človek k našej výživovej poradkyni, tá ho pomeria a zoberie tieto informácie na základe ktorých vytvorí jedálniček s dôrazom na cieľ klienta.
- V úvode tréningového procesu sa kladie dôraz na postúru, dýchanie a správne technické prevedenie jednotlivých cvičení.
- Využívajú sa často mobilizačné a stabilizačné cvičenia, na to aby klienti cvičili v primeraných rozsahoch a s patričnou stabilitou napríklad stred tela, často doplnené o unilaterálne cvičenia (jedno nožné alebo jedno ručné) aby sa vykompenzovali rozdiely medzi ľavou a pravou polovicou tela.
- Ďalej sa uberá tréningový proces výkonovým smerom, kde primárny cieľ je vytvoriť prostredníctvom silového tréningu predpoklad pre vyššie intenzívnejšie zaťaženie.
- Aj na základe našich skúseností sa nám ako vysoko efektívna forma redukcie telesnej hmotnosti osvedčila kombinácia silového tréningu s vysoko intenzívnym kardio tréningom, doplneným o kvalitnú stravu, dostatočnú regeneráciu a správne nastavenie mysle. Vždy sa samozrejme musí prihliadať na zásady postupnosti a primeranosti.
Je dôležité, či už v cvičení alebo stravovaní, počúvať svoje telo a zapisovať si, po akom jedle som sa na tréningu cítil OK a po akom nie
V cvičisku trénujete aj thajský box. Môžete nám o tomto tak trochu netradičnom športe na Slovensku povedať viac?
Thajský box je
výborná forma kondičného tréningu. Často ho vyhľadávajú ľudia so stresujúcim povolaním, pretože je to ideálna forma ako uvoľniť napätie a kvôli technickej náročnosti človek nemá možnosť rozmýšľať nad inými vecami. Rovnako
pomáha lepšie zvládať náročné a stresujúce situácie v bežnom živote. Tak ako pri klasickom tréningu je nevyhnutná zásada postupnosti a klient si postupne osvojuje údery, kopy, pohyby tela v priestore, prácu nôh, defenzívne prvky atď. až sa v prípade záujmu dostavajú do kontrolovaného, riadeného sparingu. Vždy sú hodiny thajského boxu doplnené o kompenzačné cvičenia a taktiež o silové cvičenia na podporu pohybových vzorov využívaných v tomto športe. Taktiež počas roka organizujeme malé Cvičisko turnaje, kde si môžu naši klienti v prípade záujmu vyskúšať všetko čo sa na tréningu naučili. Je to veľmi chytľavý šport a ľudia sa často doňho zamilujú už po prvom tréningu.