Až 75% imunitného systému je v črevách. Takže ak chceš zlepšiť svoju imunitu, odporúčame začať stravou. Prospešné črevné mikróby stimulujú imunitné bunky, aby vytvárali silné antivírusové proteíny, ktoré pomáhajú eliminovať vírusové a bakteriálne infekcie. Črevný mikrobióm sa čoraz častejšie označuje ako náš druhý mozog. V ľudskom čreve sa totiž nachádza viac ako 100 biliónov mikrobiálnych buniek, ktoré zohrávajú kľúčovú úlohu v regulácii metabolizmu prostredníctvom symbiotického vzťahu s naším telom.
Imunitný systém je našou prirodzenou obranou proti chorobám a infekciám. Správna strava zohráva kľúčovú úlohu v jeho posilnení. Pozri sa na základné potraviny a stravovacie návyky, ktoré môžu pomôcť zlepšiť tvoju imunitu.
Pestrá a vyvážená strava je základ
Pestré jedlo je základom zdravého stravovania, ktoré telo potrebuje. V tvojich jedlách by nemali chýbať:
- Ovocie a zelenina: Bohaté na vitamíny, minerály a antioxidanty.
- Celozrnné produkty: Poskytujú vlákninu a pomáhajú pri detoxikácii organizmu.
- Chudé bielkoviny: Ako sú kuracie a morčacie mäso, ryby, strukoviny a orechy.
Kľúčové vitamíny a minerály
Bez nich by sme nemohli byť zdraví. Telo si mnohé prospešné látky dokáže vytvoriť samo, avšak nezaškodí, ak mu trochu pomôžeš, imunita sa ti odvďačí.
- Vitamín C: Zvyšuje aktivitu bielych krviniek. Skús citrusy, kivy, papriku a brokolicu.
- Vitamín D: Pomáha regulovať imunitnú odpoveď. Získať ho môžeš z vystavenia sa slnečnému žiareniu alebo potravín ako sú losos a vajíčka.
- Zinok: Podporuje imunitné funkcie a nachádza sa v orechoch, semienkach a mäsových produktoch.
Črevá majú rady probiotiká a prebiotiká
Probiotiká, nachádzajúce sa v jogurtoch, kefíre a kyslej kapuste, posilňujú zdravie čriev, čo je dôležité pre imunitný systém. Prebiotiká, ako sú vláknina a inulín (napríklad z cesnaku a cibule), sú zase potravou pre prospešné črevné mikróby. Kombinácia probiotík a prebiotík, známa ako synbiotiká, poskytuje maximálny účinok. Prebiotiká živia probiotiká, čím zabezpečujú ich rast a efektivitu.
Antioxidanty nám pomáhajú
Potraviny bohaté na antioxidanty pomáhajú neutralizovať voľné radikály, ktoré môžu poškodiť bunky a spôsobiť zápaly. Zváž zahrnutie týchto dobrôt:
- Bobule (čučoriedky, maliny) -majú vysoký obsah antioxidantov a vitamínov, ktoré chránia bunky pred poškodením.
- Zelený čaj - katechíny v zelenom čaji zabíjajú baktérie a znižujú počet vírusov, ako je vírus chrípky a taktiež znižujú riziko infekcií.
- Rôzne druhy strukovín - vďaka vysokému podielu vlákniny prospievajú tráveniu a vďaka škrobu sú vhodným doplnkom stravy po fyzickej námahe.
Kofeín v zelenom čaji je miernejší ako v káve, takže stimuluje bez nervozity. Obsahuje aj L-theanín, ktorý podporuje relaxáciu a zlepšuje koncentráciu.
Hydratácia je nutnosť
Dostatočná hydratácia je nevyhnutná pre dobré fungovanie všetkých telesných systémov, výnimkou nie je ani imunita. Telo je z veľkej časti tvorené vodou (približne 60 %). Táto voda je potrebná na transport živín a kyslíka do buniek, odvádzanie odpadových látok a toxínov či reguláciu telesnej teploty cez potenie. Snaž sa vypiť minimálne 2 litre tekutín denne, ideálne čistej vody. Môžeš pridať aj rôzne čaje či iné nápoje s prírodným zložením, nie však sladené nápoje.
Obmedzuj, čo ti neprospieva
Nepretržité konzumovanie spracovaných potravín, cukrov a trans-tukov môže oslabiť tvoju imunitu. Skús obmedziť:
- Sladené nápoje - obsahujú veľa prázdnych kalórií, ktoré sa rýchlo vstrebávajú, ale nenasýtia. To vedie k prejedaniu a zvýšenému prírastku hmotnosti.
- Fast food - asi nie je žiadne prekvapenie, že s rýchlym občerstvením by si to nemal/a preháňať. Takéto jedlá sú totiž bohaté na kalórie, ale chudobné na živiny. Obsahujú tiež nasýtené a trans tuky, ktoré zvyšujú hladinu "zlého" cholesterolu (LDL) a zvyšujú riziko srdcových ochorení.
- Potraviny bohaté na nasýtené tuky, napríklad tučné mäso, údeniny, nadbytok mliečnych výrobkov - sú kaloricky bohaté, čo môže viesť k priberaniu a takisto obsahujú nedostatok vlákniny, čím zaťažujú trávenie.
Pravidelné jedlo a dobrý spánok robia zázraky
Jedz pravidelne a vyhni sa dlhým pauzám medzi jedlami. To pomáha udržiavať stabilnú hladinu energie a živín v tele. Pre posilnenie imunity je dôležité, aby mal telo stabilný prísun potrebných látok.
Ako sme už spomenuli, strava je jedným z hlavných faktorov ovplyvňujúcich tvoju imunitu. Pestrá, vyvážená a bohatá na živiny môže výrazne posilniť obranyschopnosť tela voči ochoreniam. Pamätaj, že okrem zdravej stravy je dôležité aj dostatočne spať, pravidelne sa hýbať a minimalizovať stres. Hoci to nie je vždy možné a občas sa týmto "hriechom" nevyhneš, dobré je vedieť, že by takéto stavy nemali trvať príliš dlho, aby si si zbytočne neškodil/a. Úpravou niektorých návykov si zabezpečíš, že sa tvoj imunitný systém postará o tvoje zdravie a pohodu. Musíš mu len trochu pomôcť.