Každý športový fanúšik a športovec sa tento rok teší na najväčší športový sviatok – letné olympijské hry. Uskutočnia sa netradične v náhradnom termíne o rok neskôr. Poznáte všetkých slovenských reprezentantov?
Olympijské hry boli doteraz zrušené iba dvakrát počas celej ich existencie. Bolo to počas prvej a druhej svetovej vojny. Minulý rok boli olympijske hry zrušené kvôli pandémii koronavírusu. Tohtoročná olympiáda je teda náhradou za minuloročnú, a preto nesie pôvodný názov aj s letopočtom – Olympijské hry Tokio 2020.
Aj tento rok nemala olympiáda od zrušenia ďaleko
Pandémia koronavírusu stále nie je úplne za nami. Tento fakt vládu v Japonsku dosť znepokojoval. Pár týždňov pred olympiádou sa ukázalo, že nielen vláda, ale aj samotní obyvatelia sa obávajú stúpajúceho počtu nakazených prípadov. Ako všetci vieme, olympiáda sa konať bude a to z dôvodu uzavretej zmluvy s IOC (International Olympic Committee). V prípade zrušenia by sa Japonci súdu nevyhli, no riziko šírenia ochorenia COVID-19 je stále veľké.
Jedným z ďalších dôvodov je, že na preteky pod piatimi kruhmi sa športovci pripravujú celé štyri roky. Siahajú na dno svojich síl, aby predviedli čo najlepší športový výkon. Naši športovci boli celé mesiace zavretí v bubline, kde svedomito trénovali. Počas tohto obdobia sa museli zrieknuť veľa vecí v prospech športu a ich úspechu na olympijskej kvalifikácii. Aj s prihliadnutím na pandemickú situáciu by bolo smutné, ak by snaha športovcov nakoniec vyšla nazmar.
Jedným zo zahraničných príkladov je aj japonská plavkyňa Rikako Ikee, ktorá sa nominovala na Olympijske hry dva roky po tom, čo jej diagnostikovali leukémiu. Odhodlanie Rikako ľudí tak inšpirovalo, že o jej náročnej ceste späť na vrchol natočili krátky dokumentárny film. Ten hovorí o tom, ako sa dostala späť na stredovú dráhu bazéna (v strednej dráhe pláva najrýchlejší plavec) a že osud si volíme sami. Plavkyňa sa na Twitteri vyjadrila, že chápe ľudí, ktorí chcú, aby sa olympijské hry zrušili kvôli pandémii koronavírusu, ale vešať toto bremeno na ramená športovcov je mučivé.
Olympiáda bez fanúšikov
Tohtoročná olympiáda sa bude nakoniec konať v sprísnených podmienkach. Jedným z opatrení bude vylúčenie fanúšikov z olympijských štadiónov. Olympionici nebudú môcť v olympijskej dedine zostať dlhšie, tak ako to bývalo v minulosti, ale hneď po odvedení výkonu budú musieť odísť. Podporiť olympijské hry sa rozhodli aj spoločnosti Pfizer a Biontech podpísaním MoU (memorandum porozumienia) a zaslaním COVID-19 vakcín na očkovanie atlétov.
Mýty o kartónových posteliach
Nedávno sa internetom rozšírila informácia, že postele športovcov sú vyrobené z kartónu. Samozrejme, hneď sa začali vytvárať rôzne teórie, prečo je tomu tak. Jednou z teórií bolo, že postele boli vyrobené z kartónu, aby zabránili športovcom v pohlavnom styku. Postele podľa tejto teórie dokážu udržať iba jedného človeka. Hoax vyvrátil až írsky gymnasta Rhys McClenaghan videom, kde po tejto posteli skáče. Pravdou v skutočnosti je, že postele budú po skončení olympiády recyklované na papier a matrace zase na plast. Toto bude prvá olympiáda vôbec s posteľami z takmer úplne recyklovateľných materiálov.
Kto nás bude reprezentovať na olympiáde v Tokiu?
Reprezentanti v atletike
Atletika patrí medzi najstaršie olympijské disciplíny. Do modernej atletiky nespadá iba obyčajný beh, ale aj prekážkový beh, štafetový beh, cestný beh a terénny beh, atletická chôdza, viacboj, skok do výšky, skok o žrdi, skok do diaľky a trojskok, vrh guľou, hod diskom, hod oštepom a kladivom. Na olympijské hry do Tokia si miestenky v atletike vybojovali:
- Matej Tóth (chôdza na 50 km muži),
- Michal Morvay (chôdza na 50 km muži),
- Marcel Lomnický (hod kladivom muži),
- Emma Zapletalová (beh 400 m cez prekážky ženy),
- Ján Volko (beh 100 m a 200 m muži),
- Martina Hrašnová (hod kladivom ženy),
- Miroslav Úradník (chôdza na 20 km muži),
- Mária Katerinka Czaková (chôdza na 20 km ženy),
- Gabriela Gajanová (beh 800 m ženy).
Disciplína, v ktorej vždy vynikáme
V cestnej cyklistike sa mal pôvodne predstaviť aj Peter Sagan. Kvôli jeho zraneniu kolena počas Tour de France a následnej operácii odstúpil a jeho miesto nahradil Lukáš Kubiš. 21-ročný cyklista z klubu Dukla Banská Bystrica túto sezónu priam hviezdi. Získal striebornú medailu na MSR v kategórii juniorov a na Olympijských hrách mládeže v Riu de Janero obsadil výborné 23. miesto. Uvidíme, ako sa tomuto mladému talentu bude dariť v Tokiu.
- Lukáš Kubiš (preteky s hromadným štartom muži),
- Juraj Sagan (preteky s hromadným štartom muži, časovka muži).
Slovenskí plavci na OH v Tokiu
Žiaľ, ani jeden z plavcov nesplnil A-limit, ktorý je potrebný na kvalifikáciu. Napriek tomu Richarda Nagya s Andreou Podmaníkovou na olympiáde v Tokiu uvidíme, vďaka pozvaniu od FINA (Medzinárodnej plaveckej federácie).
- Richard Nagy (400 m polohové preteky a 200 m motýlik),
- Andrea Podmaníková (100 m a 200 m prsia).
Želiezka v ohni v športovej streľbe
V športovej streľbe sa súperí s krátkymi strelnými zbraňami, ako sú revolvery, pištole, predovky, s dlhými strelnými zbraňami ako napríklad brokovnice, guľovnice, vzduchové pušky, alebo s mechanickými zbraňami, kam patria luky a kuše. V Tokiu nás budú reprezentovať:
- Erik Varga (trap muži aj mix trap),
- Marián Kovačócy (trap muži aj mix trap),
- Juraj Tužinský (vzduchová pištoľ 10 m),
- Patrik Jány (vzduchová puška muži, ľubovoľná malokalibrovka 3x40 muži),
- Zuzana Rehák Štefečeková (trap ženy aj mix trap),
- Jana Špotáková (trap ženy aj mix trap),
- Danka Barteková (skeet ženy, olympijský luk ženy).
Rýchlostní kanoisti na OH v Tokiu
Tento šport má korene v Kanade a Grónsku, kde sa kanoe v minulosti využívali ako dopravné prostriedky. Rýchlostná kanoistika sa postupom času zaradila aj medzi športy. Najprv iba na pokojnej vode a dnes sa už preteká na rôznych vodných tratiach, ako sú umelé kanály na vodné športy, rieky, priehrady, moria s rôznym stupňom obtiažnosti a náročnosti. Do rýchlostnej kanoistiky sa zaraďujú aj slalom na divokej vode, zjazd na divokej vode, maratón, pólo na kanoe, kanoe sailing a dračie lode. V tejto oblasti sa kvalifikovali títo športovci:
- Peter Gelle (K1 muži 1 000 m),
- Samuel Baláž (K2 muži na 1 000 m a K4 muži na 500 m),
- Adam Botek (K2 muži na 1 000 m a K4 muži na 500 m),
- Denis Myšák (K4 muži na 500 m),
- Erik Vlček (K4 muži na 500 m).
Slalomári musia prejsť všetkými bránkami
Vodný slalom je jeden z dvoch olympijských športov, kde sa používa kajak alebo kanoe. Pretek sa koná v divokej vode, kde sa atléti snažia čo najrýchlejšie a bez chýb zvládnuť sériu bránok. Na olympiáde v Tokiu nás budú reprezentovať títo atléti:
- Jakub Grigar (K1 muži),
- Matej Beňuš (C1 muži),
- Eliška Mintálová (K1 ženy),
- Monika Škáchová (C1 ženy).
Ďalšie športy, v ktorých sme sa kvalifikovali
Stolný tenis
- Wang Jang (dvojhra muži),
- Ľubomír Pištej (zmiešaná štvorhra),
- Barbora Balážová (dvojhra ženy, zmiešaná štvorhra).
Tenis
- Norbert Gombos (dvojhra muži),
- Filip Polášek (štvorhra muži),
- Lukáš Klein (štvorhra muži).
Badminton
- Martina Repiská (dvojhra ženy)
Box
- Andrej Csemez (do 75 kg muži)
Golf
- Rory Sabbatini (jednotlivci muži)
Športová gymnastika
- Barbora Mokošová (viacboj ženy)
Zápasenie – voľný štýl
- Boris Makojev (do 86 kg muži)
Zdroj fotografií: Facebook