Máš aj ty neustále chuť na sladké? Problém môže byť v nevyrovnaných hladinách chrómu. Chróm je stopový prvok v ľudskom tele, ktorý zvyšuje činnosť inzulínu a pomáha udržiavať zdravie mozgu. V tomto článku ti prezradíme, aké má chróm benefity pre tvoje zdravie, kde všade ho nájdeš a poradíme ti, ako ho správne prijímať.
Mnohí ľudia a najmä športovci užívajú doplnky stravy v podobe vitamínov, laktobacilov či rôznych voľnopredajných liekov, aby si zvýšili svoju imunitu a celkové zdravie. Medzi tieto výživové doplnky patrí aj chróm, ktorý je napriek svojej nižšej popularite nesmierne dôležitý pre telo. Preto nezabudni zaradiť do svojho jedálnička potraviny bohaté na chróm alebo ho užívať ako doplnok stravy.
Základné fakty o chróme
- Chróm je minerál, ktorý ľudia potrebujú vo veľmi malých množstvách.
- Medzi dobré zdroje patrí brokolica, pečeň a pivovarské kvasnice.
- Chrómové doplnky môžu zvýšiť svalovú hmotu, navodiť stratu hmotnosti a kontrolu glukózy, ale vedci stále pracujú na tom, aby to potvrdili.
- Výživové doplnky sú ako lieky a tí, ktorí zvažujú užívanie doplnkov, by ich mali používať opatrne. Zdravé jedlo je najlepším a najbezpečnejším zdrojom živín.
Čo je to chróm a v akých potravinách sa nachádza
Chróm predstavuje chemický prvok, ktorý telo potrebuje len v malých množstvách na jeho správne fungovanie. V prírode sa vyskytuje ako minerál, čiže ako tvrdý a krehký kov. Nachádza sa v určitých potravinách a v životnom prostredí.
Existujú dve známe formy chrómu, a to trojmocná a šesťmocná. Trojmocná forma chrómu sa nachádza v potravinách. Táto forma sa ako jediná vstrebáva do ľudského tela, ale len v minimálnych množstvách. Šesťmocný chróm je, na druhej strane, toxický a nachádza sa v priemyselnom znečistení. Okrem toho sa chróm tiež vyrába ako doplnok stravy pre ľudí, ktorí trpia nedostatkom tohto minerálu.
Chróm zmierňuje aj chuť na sladké
Chróm má veľké množstvo účinkov na zdravie človeka. Jednou z jeho najvýznamnejších funkcií je to, že pomáha telu regulovať množstvo cukru, ktoré príma. Slúži tiež na vyrovnávanie hladiny glukózy v krvi a dodáva stabilnú energiu. Chróm v podstate zvyšuje činnosť inzulínu v tele, čo je hormón potrebný na to, aby telo vykonávalo metabolický proces a skladovalo sacharidy, tuky a bielkoviny.
Štúdia, ktorá skúmala účinky pikolinátu chrómu na príjem potravy a sýtosť zistila, že chrómové doplnky účinne pomohli upraviť príjem potravy u ľudí, ktorí pociťovali chuť na jedlá plné sacharidov. Skupina užívajúca 1 000 mg chrómu denne zaznamenala znížený príjem potravy, zníženú hladinu hladu, menej túžby po jedlách obsahujúcich väčšie množstvo tuku a mierny pokles telesnej hmotnosti. Chróm sa teda spája so znížením rizika obezity, s nižším prírastkom hmotnosti a môže pozitívne ovplyvniť i príjem potravy.
Ďalšou funkciou chrómu je, že pomáha udržiavať zdravie mozgu a bojovať proti úpadku kognitívnych funkcií až do vysokého veku. Keďže je schopný zlepšiť hladiny glukózy, môže pôsobiť ako prospešný modulátor funkcie mozgu a je spojený so znížením zmien mozgu súvisiacich s vekom.
Konkrétne je chróm spojený s lepšou funkciou hypotalamu. Hypotalamus je mimoriadne dôležitá centrálna časť autonómneho nervového systému, ktorá kontroluje telesnú teplotu, smäd, hlad, spánok a emocionálnu aktivitu. Chróm môže pomôcť udržať hypotalamus v mladšom stave, lepšie regulovať chuť do jedla u starších ľudí a zabrániť negatívnym účinkom na mozgové neuróny v dôsledku starnutia.
Okrem toho je chróm spojený s dlhovekosťou, pomáha chrániť chromozómy DNA pred poškodením, čo znamená, že môže byť schopný zastaviť bunkové mutácie, pomáha chrániť kosti pred zlomeninami a osteoporózou, udržiava zdravie oka so zvyšujúcim sa vekom, ale tiež udržuje zdravú pleť a slúži ako prevencia proti akné.
Je možné získať dostatok chrómu len zo stravy?
Chróm sa nachádza v rôznych potravinách, ale nie vždy je ľahké určiť jeho množstvo. Je tiež náročné determinovať, či má človek nedostatok chrómu a či sú doplnky v týchto prípadoch užitočné. Mnoho štúdií o doplnkoch chrómu nie je presvedčivých a veľmi sa líšia i v závislosti od toho, aký typ chrómu sa študuje a aké dávky sa používajú.
Aj keď ide iba o stopové množstvá, možno povedať, že chróm sa v podstate nachádza v každej skupine potravín. Najbohatšie zdroje chrómu pochádzajú z prirodzených a minimálne spracovaných potravín. Najviac ho nájdeš v chudom mäse, celozrnných potravinách, niektorých druhoch ovocia ako sú jablká a banány, ale tiež v zelenine alebo dokonca aj v koreninách. Niektoré z najlepších zdrojov chrómu sú brokolica, pečeň a pivovarské kvasnice.
Nasledujúce potraviny sú dobré zdroje chrómu:
- Brokolica
- Hroznová šťava
- Morčacie prsia
- Anglický muffin
- Zemiaky
- Zelené fazuľky
- Červené víno
Väčšine ľudí stačí denná dávka chrómu z potravín, ktoré konzumuje. Nedá sa to však povedať o všetkých. Niektorí lekári sa domnievajú, že nedostatok chrómu je oveľa bežnejší, ako si ľudia myslia, a to najmä u tých, ktorí nereagujú správne na inzulín. Túto skupinu tvorí veľká časť populácie a ide o ľudí s nadváhou a so zlou životosprávou. Ak nedostávaš dostatok chrómu do tela prostredníctvom výživy v potravinách, skús zvážiť chróm ako doplnok stravy, ktorý je dostupný vo viacerých formách.
Bežné príznaky nedostatku chrómu
Ak sa v tvojom tele nachádza výrazný nedostatok chrómu, tvoje telo ti o tom dá rýchlo vedieť. Medzi najčastejšie symptómy nedostatku chrómu patrí slabá kontrola glukózy v krvi, zoslabnuté kosti a úbytok kostnej hmoty, nízka energia, únava, zvýšené riziko vysokého cholesterolu a srdcových komplikácií, prílišná chuť na sladké, zhoršené zdravie očí a mnoho ďalších príznakov.
Existuje veľa príčin nízkej hladiny chrómu v tele. Pri strate chrómu môžu byť dôvodom dlhé obdobia stresu, napríklad počas tehotenstva, infekcie, fyzickej traumy alebo aj namáhavé cvičenie. Bolo preukázané, že cvičenie vyvoláva u športovcov stratu chrómu, a preto je pre nich kľúčové tento minerál dopĺňať.
Vyššie dávky chrómu môžu spôsobiť problémy
Množstvo chrómu, ktoré potrebuješ závisí od mnohých faktorov, ako sú aktuálne zdravie, vek, váha, pohlavie a úroveň fyzickej aktivity. Dávkovanie sa preto môže u každého líšiť. Existujú však štandardizované normy dávkovania chrómu:
- muži medzi 18. a 50. rokom: 35 mcg za deň
- muži nad 50 rokov: 30 mcg za deň
- ženy medzi 18. a 50. rokom: 25 mcg za deň
- ženy nad 50 rokov: 20 mcg za deň
- deti od 3 do 18 rokov: 10 – 20 mcg za deň
Ak si kladieš otázku, či ti priveľa chrómu môže uškodiť, máme pre teba odpoveď. Pokiaľ hovoríme o samotnom chróme, ktorý prijímaš z potravinových zdrojov, ten ti nespôsobí žiadne problémy. Užívanie vysokých hladín chrómu vo forme doplnkov však môže potenciálne interagovať s určitými liekmi a zhoršiť tvoj zdravotný stav.
Nadmerné užívanie doplnkov je niekedy spojené s tráviacimi problémami, ako sú bolesti žalúdka alebo nízka hladina cukru v krvi. Ak sú v tvojom tele veľmi vysoké hladiny, toxicita chrómu môže viesť až k poškodeniu životne dôležitých orgánov. Aj keď ide o nepravdepodobnú a zriedkavú situáciu, je mimoriadne dôležité sa pri vyššom dávkovaní chrómu poradiť s lekárom.
Vplyv chrómu na ľudské telo je značný a určite by si jeho hladiny nemal podceňovať. Potrebná dávka chrómu pre telo je veľmi malá, preto ti môže stačiť vyvážená strava z vyššie spomínaných potravín. Ak to však nestačí, môžeš skúsiť chróm doplniť v podobe tabletiek. Dôležité je vždy dodržiavať dávkovacie odporúčania na baleniach výživových doplnkov a v prípade potreby užívania zvýšených dávok sa poradiť s odborníkom.
Zdroje: