Navštívte našu predajňu v Bratislave od 10:30 do 19:00 na Račianskej 31
Doprava zadarmo už od 40 €
Tvoj košík 0.00 €

  Produkty

  Nenašla sa žiadna zhoda

Kategórie

Nenašla sa žiadna zhoda

Značky

Nenašla sa žiadna zhoda

Ako si vybrať prvé tretry na bicykel
29.03.2022 Dĺžka čítania: 6 min. Šport Cyklistika Tréning Pre začiatočníkov Čo si obliecť Iné Tipy Nákupný poradca

Ako si vybrať prvé tretry na bicykel

Výhod cyklistických tretier je niekoľko. Zlepšujú efektivitu jazdy, rýchlosť a vďaka nim môžeš prejsť väčšiu vzdialenosť a vynaložiť menej energie. V porovnaní s bežnými topánkami má cyklistická obuv tvrdšiu podrážku, vďaka ktorej je prenos energie pri pedálovaní efektívnejší. Samozrejme, pri výbere tretier je dôležité brať ohľad na to, ako často jazdíš, na akom bicykli, v akom teréne a aký je tvoj rozpočet.

Na čo slúžia tretry a pre koho sú vhodné

Ak chceš dosiahnuť maximálnu výkonnosť pri tvojej jazde na bicykli, pomôže ti, ak si vyberieš správnu obuv. V prípade, že bicykluješ rekreačne alebo tvoja jazda pozostáva len z cesty do práce a domov, nemusíš do cyklistických tretier investovať veľa peňazí. Pokiaľ si ale skúsenejší cyklista a na cestách tráviš viac času, potrebuješ si stanoviť rozpočet.

Najľahšie cyklistické topánky s najtvrdšou podrážkou maximalizujú efekt šliapania do kopca a karbónové vlákna použité pri výrobe znižujú hmotnosť a zvyšujú tuhosť podrážky. Tento materiál je síce jeden z najdrahších, ale odrazí sa to na tvojom finálnom výkone. Pokiaľ však často schádzaš z bicykla a kráčaš peši, bude lepšie, ak spravíš kompromis a zvolíš obuv, ktorá je vhodná na horskú alebo rekreačnú cyklistiku. Tieto tretry majú mäkšiu podrážku, v ktorej sa ti bude chodiť príjemnejšie.

Cyklistické tretry podľa štýlu jazdy

Na to, aby si si vybral vhodnú obuv, musíš zvážiť rôzne faktory, ktoré ovplyvňujú tvoju jazdu rovnako ako vlastnosti, ktoré od tretier požaduješ. Nie všetky typy tretier sú vhodné na každý typ jazdy. Poznáme niekoľko základných typov cyklistických tretier a cyklo obuvi. Podľa typu jazdenia spravidla rozlišujeme:

 • cestné tretry,
 • MTB tretry,
 • rekreačné cyklistické tretry,
 • zimné cyklistické tretry,
 • špeciálne tretry na časovku, triatlon.

Cestné tretry

Pri cestnej cyklistike ide najmä o dlhé vzdialenosti, počas ktorých je nevyhnutná kvalitná a funkčná obuv. Tretry slúžia na zvýšenie efektivity jazdy, pričom pre tento druh jazdenia potrebuješ ľahké cyklistické topánky s najtvrdšou podrážkou. Tretry na cestnú cyklistiku používajú trojotvorové vyčnievajúce zarážky, ktoré spájajú obuv s bezklipsovými pedálmi. 

Cestné tretry uľahčujú prenos energie do pedálov

Cestné cyklistické topánky sú charakteristické ľahkou konštrukciou, hladkou podrážkou a dobrou ventiláciou. Vyznačujú sa spomínanými výnimočne tvrdými podrážkami, ktoré uľahčujú prenos energie a sily do pedálov. Túto vlastnosť oceníš hlavne pri výstupe do kopca. V týchto špeciálnych tretrách sa ti ale nebude dobre kráčať. Je to spôsobené tým, že podrážka sa pri chôdzi dostatočne neohýba, a to chôdzu sťažuje.

MTB tretry

Tretry na horský bicykel sú vybavené priľnavou podrážkou pre lepšiu trakciu na kľukatých cestách. Existujú také, ktoré sa zapínajú do pedálov bez klipu a majú dvojdierkové zarážky zapustené do podrážky. Vďaka tomu sa ti bude v týchto MTB tretrách lepšie chodiť. Druhý typ zas funguje s plochými pedálmi. Tieto cyklistické topánky majú lepkavú podrážku, ale bez zarážok. V porovnaní s cestnými tretrami majú tretry na horskú cyklistiku mäkšiu podrážku, takže pri trasách, ktoré musíš prejsť pešo, sa ti pôjde oveľa komfortnejšie. Vyber si také, ktoré sa ľahko čistia, pretože pri jazdách v lese sa blatu nevyhneš.

Horské tretry majú mäkšiu podrážku

Rekreačné cyklistické tretry

Rekreačné alebo voľnočasové tretry pripomínajú tenisky a sú dobrou voľbou pre mestských cyklistov alebo ľudí, ktorí chodia na bicykli do práce. Majú o niečo tvrdšiu podrážku ako bežné tenisky, je ale hladká a zvyčajne vyrobená z gumy. Pri bicyklovaní ti poskytnú väčšiu oporu, no chôdza v nich je takisto príjemná.

Tretry majú tvrdšiu podrážku ako voľnočasová obuv

Zimné cyklistické tretry

Ak ťa neodradí ani jazda na bicykli v zime a chladných mesiacoch, nezaobídeš sa bez zimnej cyklistickej obuvi. Zimné tretry sú na rozdiel od klasických vyššie a siahajú nad členok. Z vnútornej strany sú zateplené, preto sú určené do chladného, veterného i daždivého počasia. Nohu ochránia aj v mínusových teplotách. Kvalitnejšie zimné cyklo tretry majú zabudovanú membránu, ktorá zabezpečuje priedušnosť. Ponúkajú všetky dôležité funkcie ako ostatné tretry a ich alternatívou je použitie zimných cyklistických návlekov

Zimné tretry siahajú nad členok

Špeciálne tretry na časovku, triatlon

Triatlonové cyklistické tretry sú navrhnuté tak, aby ti uľahčili nazúvanie a vyzúvanie počas triatlonových pretekov. Majú mäkšiu podšívku, takže sa dajú nosiť aj bez ponožiek. Aby bolo obúvanie a vyzúvanie čo najrýchlejšie a najefektívnejšie, zväčša nevyužívajú zložité zapínanie, ale napríklad jednoduchý suchý zips. Ďalšou užitočnou funkciou, ktorú majú tretry na triatlon, sú slučky na päte, ktoré počas obúvania umožňujú natiahnuť tretry v čo najkratšej dobe a čo najpohodlnejšie.

Tretry na triatlon sa dajú nosiť aj bez ponožiek

Ako si zvoliť správnu veľkosť tretier

Ak si sa už rozhodol, ktorý typ tretier je pre teba ten správny, je dôležité, aby ti topánky sadli ako uliate. Potrebuješ, aby bola ich klenba priliehavá a aby sa podopretá päta neposúvala hore ani dole. Zároveň ťa nesmú cyklistické tretry nikde tlačiť a mali by ti byť pohodlné už od začiatku.

Chodidlo musí byť v topánke pevne zafixované a pri pohybe päty nahor sa tretra nikdy nesmie vyzúvať, pretože jednou z výhod nášľapných pedálov je, že sa energia presunie na prednú časť chodidla a vďaka tomu viac zaberáš pri výstupe do kopca. Okrem toho je ale potrebné myslieť i na to, že nohy v pevnej topánke pri športovej aktivite po čase opúchajú. Preto by mal v rekreačných tretrách vždy zostať 0,5 až 1 centimeter voľný. Naopak, pri pretekárskych tretrách je nutné, aby pasovali priamo na nohu a voľný priestor bol čo najmenší.

Ak si chceš overiť veľkosti tretier, pozri sa do veľkostných tabuliek. Pre miernu korekciu veľkosti a väčšie pohodlie cyklo tretier môžeš následne zvoliť vhodné športové vložky do topánok. Ideálne je prísť si vybraný model vyskúšať priamo do predajne alebo si objednať viac veľkostí a tú, ktorá ti nesadne, vrátiť.

Aké poznáme systémy zapínania

Existujú rôzne systémy zapínania cyklistickej obuvi. Šnúrky, remienky, suchý zips alebo pracky. Šnúrky sa používajú najčastejšie. Ich výhodou je, že sa dokážu dokonale prispôsobiť, no zároveň sa ľahko zachytia v kolese. Popruhy so suchým zipsom ponúkajú rýchle zapínanie a taktiež sa dobre prispôsobia nohe.

BOA systém zapínania ale nemá medzi systémami rýchleho uťahovania topánok konkurenciu. Obuv sa uťahuje pomocou kolieska, na ktoré sa pri otáčaní navíja oceľové lanko. Na rozdiel od iných druhov zapínania, BOA systém uťahuje topánku vždy rovnomerne. Počas jazdy sa ti tak obuv nikdy nerozviaže a pri povolení ti nebudú prekážať voľné remienky ani šnúrky. BOA systém navyše odoláva vlhkosti a špine a dovolí ti presne si nastaviť aj tie najjemnejšie rozdiely.

Kompatibilita tretier s pedálmi

Do pripravených otvorov na podrážke cyklistických tretier sa montuje „kufor“, teda špeciálna zarážka, ktorá drží tretru pevne prichytenú k pedálu. „Kufor“ sa nepredáva spoločne s tretrami, ale vždy by mal byť súčasťou balenia nášľapných pedálov.

MTB tretry majú s viazaním SPD (Shimano Pedaling Dynamics) takmer stopercentnú kompatibilitu s pedálmi, a to vďaka 2-dierovému štandardnému viazaniu. Zložitejšie je to u cestných tretier, ktoré nie sú až také variabilné ako tretry na horskú cyklistiku a existuje niekoľko rôznych viazaní, ktoré nie sú kompatibilné s pedálmi od iného výrobcu.

Cestné tretry majú zvyčajne tri otvory, ktoré sú vyvŕtané do podrážky. Tieto otvory sú kompatibilné s pedálmi a počas jazdy do seba zapadnú. Trojdierový systém zarážky ale ponúka maximálnu stabilitu a prenos energie pri jazde. Tento systém v spojení s karbónovou podrážkou a použitým 3D úpletom na vrchnej časti tretier nájdeš napríklad v novej generácii cestných tretier KR3 od talianskej značky DMT.

DMT tretry sú vysokokvalitná cyklistická obuv z Talianska

Základné pedálové systémy cestnej cyklistiky

Pedále bez klipsy ponúkajú veľa výhod. Umožnia ti využiť celý zdvih pedálu a nie len „fázu zatlačenia“, nohy sa nešmýkajú, a ak je tvoj bicykel správne nastavený, môžu pomôcť predísť zraneniam tým, že zabezpečia správny pohyb. Pedále navrhnuté špeciálne na cestnú cyklistiku ponúkajú širšiu základňu a poskytujú väčší prenos sily.

Pre cestných cyklistov sú k dispozícii rôzne možnosti pedálových systémov, najčastejšie však využívajú systém troch skrutiek, ktorý slúži na nastavenie pedálov podľa individuálnych potrieb cyklistu. Medzi najobľúbenejšie pedálové systémy patria:

 • SPD-SL
 • Look Keo
 • Time RXS
 • Speedplay

Ak je zlé počasie, použi návleky

Cyklistické návleky na tretry sú veľkým pomocníkom pri chladnom a vlhkom počasí. Návleky sú nepremokavé a vyrobené z neoprénu alebo pogumovaného laminátu, ktorý poskytuje izoláciu a odolnosť voči vode. Používajú sa však len pri jazde. Počas chôdze si ich daj dole, pretože ich ľahko zničíš.

Ak je vlhko alebo chladno, použi návleky

Vybrať si svoje dokonalé tretry nie je až také jednoduché, však? Ale nezúfaj. Ak investuješ do kvalitného kúsku, ktorý bude vyhovovať tvojmu štýlu jazdy, nohy sa ti odvďačia a kvalita tvojich jázd sa taktiež zvýši. Nezabudni, že cyklo tretry si kupuješ na dlhšie obdobie, preto ich výber nepodceň.

Práve si sa dozvedel základné rozdelenie a pravidlá pri výbere cyklistických tretier, teraz je to už len na tebe. Ak si stále nie si istý, ktoré tretry sú pre teba ideálne, navštív špecializovanú predajňu a tam ti bez pochýb s výberom radi pomôžu.

cyklistické tretry tretry cyklistické topánky dámske tretry pánske tretry ako vybrať tretry na bicykel prvé tretry mtb tretry dmt tretry druhy tretier cyklistická obuv zimné tretry tretry na triatlon

Napísal

Karol

29.03.2022

Som rekreačný cyklista, športovec a kedysi aj cestovateľ. Okrem cyklistiky sa venujem sa outdoor aktivitám v prírode, behu, plávaniu a iným športom. Prešiel som svet na bicykli v rokoch 2013 - 2016 v rámci projektu World Bike Travel. Cestovanie na bicykli ma facinuje už od roku 2000, keď sme začali jazdiť po Európe a objavovať nielen na bicykli nové krajiny a kúty sveta. Rád poradím pri výbere bicykla, tréningu, výberu oblečenia alebo doplnkov stravy. Pravidelne jazdím a trénujem na cestnom bicykli hlavne okolo Bratislavy a v Rakúsku. Pravidelne chodíme na bicykloch na výlety, jazdy, preteky po Slovensku a iných krajinách Európy. Okrem klasických cyklo maratónov som prešiel aj extrémne preteky ako Istria 300, Alpenbrevet Platinum Tour, zúčastnil som sa 24 hodinovej jazdy z KE do BA, pravidelne chodím cyklomaratón Jasná alebo Trnava Rysy. Ročne najazdím od 6000 do 25000 km. Naše firmy poskytujú služby v oblastiach ako tvorba e-shopov a webstránkok, poskytujeme marketingové a e-commerce služby. Sám som konzultant v oblasti marketingu, e-commerce a pre web, kde okrem poradenstva, školení riešim aktívne aj zlepšovanie procesu, audity, analýzy, budgeting a riadenie projektov. V oblasti mám už viac ako 20 rokov skúseností. Od roku 2002 sa venujem profesionálne IT, školeniam, online, tvorbe webstránok, SEO a marketingu od roku 2007. Založil som marketingovú agentúru Madviso, e-shop platformu Midasto a e-shop a predajňu so zameraním na cyklo a outdoor Trenujeme. Rád spolupracujem na zujímavých projektoch a rozvíjam ich.

Najnovšie články

Táto webstránka používa súbory cookies

Na prispôsobenie obsahu a reklám, poskytovanie funkcií sociálnych médií a analýzu návštevnosti používame súbory cookie. Informácie o tom, ako používate naše webové stránky, poskytujeme aj našim partnerom v oblasti sociálnych médií, inzercie a analýzy. Títo partneri môžu príslušné informácie skombinovať s ďalšími údajmi, ktoré ste im poskytli alebo ktoré od vás získali, keď ste používali ich služby.

Potrebné

Štatistiky

Marketing

Potrebné
Potrebné súbory cookie pomáhajú vytvárať použiteľné webové stránky tak, že umožňujú základné funkcie, ako je navigácia stránky a prístup k chráneným oblastiam webových stránok. Webové stránky nemôžu riadne fungovať bez týchto súborov cookies.
Štatistiky
Štatistické súbory cookies pomáhajú majiteľom webových stránok, aby pochopili, ako komunikovať s návštevníkmi webových stránok prostredníctvom zberu a hlásenia informácií anonymne.
Marketing
Marketingové súbory cookies sa používajú na sledovanie návštevníkov na webových stránkach. Zámerom je zobrazovať reklamy, ktoré sú relevantné a pútavé pre jednotlivých užívateľov, a tým cennejšie pre vydavateľov a inzerentov tretích strán.
Cookies sú malé textové súbory, ktoré môžu byť použité webovými stránkami, aby zefektívnili užívateľovu skúsenosť.

Zákon hovorí, že môžeme ukladať súbory cookie na vašom zariadení, ak sú nevyhnutné pre prevádzku týchto stránok. Pri všetkých ostatných typoch súborov cookie potrebujeme váš súhlas.

Táto stránka používa rôzne typy cookies. Niektoré cookies sú tu umiestnené službami tretích strán, ktoré sa objavujú na našich stránkach.

Svoj súhlas so Zásadami cookies môžete kedykoľvek zmeniť alebo odvolať na našej webovej stránke.

Získajte viac informácií o tom, kto sme, ako nás môžete kontaktovať a ako spracovávame osobné údaje v našich Zásadách ochrany osobných údajov.