Prehnali ste to s cvičením a teraz vás trápia bolesti svalov a kŕče? Pociťujete horšiu náhlu, zdanlivo bezdôvodnú slabosť a nedokážete sa poriadne sústrediť? Skúste doplniť horčík. Na dostatočný prísun magnézia by nemali zabúdať predovšetkým ľudia s nadmernou psychickou alebo fyzickou záťažou, nakoľko tieto skupiny ľudí majú vyššiu spotrebu magnézia.
Minerál, ktorý je veľmi dôležitý pre správne fungovanie tela, sa odbúrava pri strese a nadmernej fyzickej aktivite. To je kombinácia, ktorú aktívni športovci dôverne poznajú, a to najmä v období pred zápasom či dôležitou súťažou. Nedostatok horčíka môže zhoršiť výkon, a preto myslite na jeho pravidelné dopĺňanie. Ak máte kvôli výkonu zvýšený prísun proteínov, spotreba horčíka je ešte vyššia, pretože sa zúčastňuje na ich metabolickom spracovaní.
Akú úlohu zohráva horčík v našom tele?
Horčík plní v ľudskom tele mnoho funkcií. Je dôležitý predovšetkým pre:
- syntézu bielkovín,
- zdravú tvorbu kostí,
- reguláciu krvného tlaku,
- podporu zdravia srdca,
- výrobu energie,
- nervové funkcie,
- vyrovnávanie hladiny cukru v krvi.
Ako pomáha magnézium športovcom?
Magnézium hrá dôležitú úlohu pri premene krvného cukru na energiu, preto je pre športovanie dôležité z hľadiska energie. Ak máte nedostatok horčíka, vo svaloch sa hromadí kyselina mliečna a tá spôsobuje bolesť či svalové kŕče. Ak vás často trápi svalová horúčka, magnézium môže pomôcť. Naopak nedostatok magnézia redukuje metabolickú účinnosť, zvyšuje spotrebu kyslíka a srdcovú frekvenciu potrebnú na výkon tréningu. To je presne to, čomu sa športovci snažia vyhnúť.
Nedostatok horčíka
Nízka hladina horčíka v krátkom čase nevyvolá žiadne zdravotné príznaky. Chronicky nízke hladiny však môžu zvýšiť riziko vysokého krvného tlaku, srdcových chorôb, cukrovky typu 2 a osteoporózy. Prvé varovné signály sú často prehliadané, patrí medzi ne napríklad: bolesť hlavy, slabosť, migréna, nervozita, napätie, úzkosť, poruchy koncentrácie, nepravidelný tlkot srdca, svalové kŕče a mravčenie v končatinách.
Koľko magnézia potrebuje naše telo?
Ako vo svojej knihe Nová miniencyklopédia prírodnej liečby uvádza odborník Igor Bukovský, ľudské telo obsahuje 20 – 28 gramov horčíka. Odporúčanou dennou dávkou pre mužov je 410 – 450 mg denne. Pre ženy je to 310 – 360 mg denne. Toto odporúčanie sa vzťahuje na zdravých ľudí a úlohou tejto dávky je udržať stabilnú hladinu horčíka v tele. Ak máte deficit tohto minerálu, lekár vám môže odporučiť vyššiu dávku. Je dôležité podotknúť, že na správne vstrebávanie horčíka je nevyhnutná prítomnosť vápnika.
Dá sa horčíkom predávkovať?
Vysoké dávky horčíka môžu vyvolať tráviace ťažkosti, najčastejšie hnačky. Predávkovanie horčíkom je odborne známe ako hypermagneziémia. To je prípad, keď je vo vašej krvi príliš veľa horčíka. Hoci je zriedkavé, môže sa vyskytnúť u ľudí s chronickým ochorením, ako je chronické ochorenie obličiek. Telo zdravého človeka vylúči nadbytok magnézia v moči.
Ako doplniť horčík
Horčík si môžete doplniť prirodzeným spôsobom z potravy, alebo vo forme výživových doplnkov. Lepšie je ho prijímať z potravín, o dlhodobom užívaní horčíka vo forme výživových doplnkov sa najprv poraďte s lekárom. V prirodzenej podobe ho nájdete hlavne v strukovinách, mliečnych výrobkoch, v zemiakoch pečených v šupke, v celozrnných výrobkoch, niektorých druhoch orechov (vlašské, mandle, brazílske, para) a v olejnatých semenách (tekvica, slnečnica, sezam). Nájdete ho aj v zelenej listovej zelenine a v banánoch, malinách, čučoriedkach, jahodách a marhuliach. Dobrým zdrojom horčíka sú aj minerálne vody.