Chcete svoj voľný čas tráviť aktívne, zároveň však hľadáte oddych a neviete sa dočkať chvíľ strávených pri vode? Ak súhlasne prikyvujete, máme pre vás tip na vodný šport, ktorý sa oplatí vyskúšať. Je ním paddleboarding a môžete ho vykonávať na mori či rieke počas dovolenky, no pokojne aj na plavárni alebo v niektorom z vodných stredísk.
Čo je to paddleboarding
Paddleboarding je vodný šport, pri ktorom jazdec na doske podobnom surfovému longboardu používa k pohybu vpred dlhého pádla. Rovnako je niekedy skrátene nazývaný SUP (Stand Up Paddle = pádlovania v stoji).
Vhodný je naozaj pre všetkých, ktorí radi objavujú nové veci, láka ich vodné dobrodružstvo, chcú zapracovať na svojej vytrvalosti a kondičke, či len tak relaxovať pri vode so svojimi najbližšími. Pre svoje jednoduché ovládanie, všestrannosť a variabilitu je paddleboarding vhodný pre všetky vekové kategórie.
Paddleboarding je šport, pri ktorom človek rovnomerne zapája celé telo, zlepšuje si zmysel pre rovnováhu a fyzickú kondíciu. Podľa lekárskych štúdií pri pádlovania dochádza k zapojeniu veľkých skupín svalov, od lýtkových svalov na nohách, cez chrbtové a šikmé brušné, až po všetky svaly na rukách. Navyše sa jedná o aeróbny šport, takže pozitívne vplýva aj na srdce a cievy a pomáha udržať zdravú telesnú váhu.
Výborný tréning celého tela a zlepšenie kondície
Paddleboarding nielenže preukázateľne zlepšuje motorické schopnosti vrátane stability a koordinácie, ale umožňuje aj celkové posilnenie svalstva, čo môže slúžiť aj ako prevencia pred bolesťou chrbta, kĺbov a ďalších nepríjemných ťažkostí. Pri správnej intenzite pádlovania je možné na doske zlepšiť celkovú fyzickú kondíciu. Toto kardiovaskulárne aeróbne cvičenie je ideálny pre tých, ktorí chcú vytvarovať svoju postavu alebo zhodiť niekoľko neželaných kíl.
Hoci sa jedná o šport, aj tak je možné paddleboarding pojať čisto ako relaxačné aktivitu a oddýchnuť si tak od práce či iných náročných aktivít. Rad ľudí si chvália možnosť prechádzať sa pokojnými vodami jazier, riek alebo morí, cvičiť jogu, opaľovať sa či užívať si krásu prírody. Ak sa vám počas letnej dovolenky naskytne príležitosť vyskúšať SUP, určite ju neprepásnite. Budete mať skvelý zážitok.
Aké typy paddleboardov poznáme?
Podľa aktivity, ktorú chcete na paddleboarde vykonávať, si vyberte aj vhodnú dosku. Pri prvom kontakte si nechajte poradiť v požičovni, kde vám vysvetlia aký typ dosky je vhodný na vami zvolenú aktivitu. Vo všeobecnosti ale platí, že najkratšie dosky s dĺžkou do 3 m sa používajú SUP surfovanie.
Širšie, dlhšie dosky s oblým koncom sú určené na rekreačné
SUP paddleboardovanie a jogu. Vďaka svojej dĺžke a šírke poskytujú
väčšiu stabilitu na vode. Tie so špicatým koncom ponúkajú možnosť rýchlejšej jazdy. Najdlhšie SUP boardy sú zároveň veľmi úzke a
určené najmä na preteky. Udržať na nich balans je veľmi náročné a vyžaduje dostatok skúseností.
Nafukovací alebo plastový?
Okrem dĺžky, šírky a účelu paddleboardu sú v ponuke aj rôzne materiály dosiek. Pokiaľ však neplánujete zakúpiť si vlastný paddleboard, tak ste odkázaní na to, čo vám bude ponúknuté v požičovni. Pravdepodobne to bude nafukovací paddleboard, ktorý je skladnejší, ľahší na manipuláciu a prenášanie. Laminátové či drevené paddleboardy sú vhodné pre ľudí, ktorí sa tomuto športu venujú profesionálne a, samozrejme, majú na dosku dostatok úložného priestoru.
Delenie paddleboardov podľa tvaru
Asi najpoužívanejší je paddleboard v tvare allround, ktorý je vhodný pre začiatočníkov. Má dĺžku asi 300-330 cm a šírkou asi 75-85 cm. Okrúhlu špičku má mierne zdvihnutú. Vďaka svojim rozmerom je dostatočne stabilný a vhodný na pohodlnú jazdu po pokojných a stojatých vodách.
Doska typu windsurf (Wind SUP) je kombináciou paddleboardu s windsurfingovým plavákom. Má podobný tvar ako allround, no disponuje aj plachtou, ktorú je možné pri bezvetrí odopnúť.
Špeciálnym typom paddleboardu je yogaboard, doska určená na fitness a jogu. Je mimoriadne stabilný a pohodlný, nie je ale vhodný na plavbu v silnejších prúdoch. Touring SUP doska je určená na rýchlu plavbu. Má rovný, úzky tvar a úzku špičku. Posledným typom je race paddleboard, ktorý je určený na preteky.
Ako vybrať SUP pádlo?
Okrem dosky budete potrebovať aj SUP pádlo. Existujú fixné SUP pádla, ktoré jazdcovi vďaka svojej tuhosti umožnia dobre prenášať silu záberu. Sú vhodné na závody a do silných vĺn. Ich dĺžku je nutné prispôsobiť výške jazdca, z tohto dôvodu ich nevidíme v požičovniach. Druhou možnosťou sú rozkladacie pádla, ktoré umožňujú nastavenie ľubovoľnej dĺžky a dajú sa zložiť do malého rozmeru, vďaka čomu sú prenosné a ľahko skladovateľné.
Z hľadiska materiálu existujú hliníkové, laminátové, bambusové a karbónové pádla. Pre začiatočníkov sú vhodné hliníkové pádla, ktoré potešia nižšou cenou, no dostatočnou odolnosťou a nastaviteľnou dĺžkou.
Ako na paddleboarding - tipy pre začiatočníkov
Použite poistné lanko (leash)
Jednou z hlavných vecí, ktoré musíte pri vykonávaní akéhokoľvek vodného športu uprednostniť, je bezpečnosť. Pri paddleboardingu by ste sa určite nemali zabudnúť priviazať sa k doske lankom. Keď sa unavíte alebo ocitnete príliš ďaleko od pobrežia, vaša doska sa stane vašim záchranným člnom. Existujú viaceré typy poistných laniek (rovné alebo krútené) a upevňovacích bodov (členok alebo lýtko), ktoré vyhovujú preferenciám každého jazdca a jeho štýlu. Lanko by malo byť kvalitné a správne pripevnené, aby vám doska za žiadnych okolností neodplávala.
Skontrolujte smer vetra
Keď stojíte na svojej doske, vaše telo má tendenciu správať sa ako plachta - to znamená, že silný vietor pravdepodobne vás a vašu dosku otočí tým smerom, ktorým fúka. Kvôli tomu bude pre vás oveľa ťažšie pádlovať a poháňať sa proti vetru, najmä ako začiatočník. Jedným z najdôležitejších (ale často prehliadaných) tipov kontrola vetra. Predtým, než sa dostanete na hladinu, skontrolujte podmienky vody a predpoveď počasia na daný deň. V ideálnom prípade je cieľom naučiť sa základy a precvičiť si svoju stabilitu bez toho, aby vás rušili vlny a silný vietor.
Naučte sa správne držať pádlo
Jednou z najčastejších chýb je nesprávne držanie pádla. Ak s paddleboardingom práve začínate a nemali ste žiadnu inštruktáž, váš inštinkt by bol asi taký, že ho budete držať ohnutou časťou čepele smerom k vám. To ale nie je ideálny spôsob, ako používať svoje pádlo, pretože môže spôsobiť nechcené postriekanie a stratu rovnováhy. Prevráťte pádlo tak, aby ohnutá časť smerovala od vás. Nezabudnite tiež na umiestnenie ruky. Ak máte ruky príliš blízko pri sebe na pádle, môže to obmedziť výkon vašich ťahov a môže vás dokonca rýchlejšie unaviť.
Hlavu hore
Ako začiatočník môže byť niekedy ťažké udržať hlavu hore a pozerať sa priamo pred seba, pretože je prirodzenejšie pozerať sa nadol. Pri paddleboardingu je veľmi dôležité stáť rovno, pretože to vám umožňuje dosiahnuť maximálnu stabilitu. A ak sa pozeráte dolu na svoje nohy, vaša hlava bude samozrejme tiež smerovať nadol a tým sa poruší rovnováha tela. Pokúste sa čo najlepšie udržať hlavu hore a vytvoriť správnu polohu tela tým, že budete držať chrbát rovno, nohy mierne ohnuté s ramená stiahnuté dozadu.
Naučte sa, ako z dosky padať
Je úplne prirodzené, že každý paddleboardista - či už začiatočník alebo pokročilejší - spadne zo svojej dosky. Padanie je nevyhnutné a slúži ako dobrá vzdelávacia skúsenosť, pretože vás naučí, ako sa nezraniť ani pri strate rovnováhy.
V praxi dôležité zabezpečiť, aby ste padali smerom preč od svojej veľkej a ťažkej dosky, aby ste ju pri páde nezasiahli tvárou alebo aby ona neudrela vás. Toto je obzvlášť dôležité pri jazde na vlnách a v silnejších prúdoch. Na začiatku si preto skúšajte nielen stabilitu na doske, ale aj bezpečné pády z nej.
Zásady bezpečnosti na paddleboarde
- Ak začínate (alebo plávate na búrlivej vode) použite pri paddleboardingu plávaciu vestu.
- Snažte sa plávať s priateľmi alebo pod dohľadom inštruktora, najmä na otvorenej vode je bezpečnejšie, ak budete vo dvojici alebo v skupine.
- Zohľadnite svoje okolie. Nepádlujte v blízkosti plavcov a nechoďte na vodné plochy, na ktorých je plávanie zakázané.
- Skontrolujte počasie a stav vodnej hladiny.
- Oprášte si svoje plavecké schopnosti, rozhodne sa vám zídu.
- Dávajte pozor na plytčiny, ktorých dno môže byť pokryté kameňmi alebo inými predmetmi (nielen že môžu poškodiť vašu dosku, no ak spadnete na ostrý predmet, môžete sa poraniť). Vždy skontrolujte hĺbku vody.