Myslím, že každý z nás sa už s touto metódou stretol či už na sebe alebo z počutia u iných. Väčšinou sú to farebné pásky rôznej dĺžky a rozličného tvaru, nalepené na rôznom mieste tela. Nie všetci však kinesiotaping vnímajú pozitívne. Najčastejšie dôvody bývajú neznalosť metódy, nekvalitný tejp, nesprávna alebo neodborná aplikácia a pod.
Bežná mienka o kinesiotapingu je, že je určený len pre vrcholových športovcov. Prieskumy však ukazujú, že vyše
85 % ľudí, ktorí túto metódu využívajú, nie sú vrcholoví športovci. Ďalej si ľudia myslia, že aplikácia je vhodná len vtedy, ak má človek nejaký problém.
Môže kinesiotape vôbec fungovať?
Kinesiotaping
funguje na báze aktivácie nervového a obehového systému pomocou bavlnenej elastickej pásky nalepenej na kožu. Vďaka správnej aplikácii tejpu vznikne riasenie kože, ktorá sa tak nadvihne a vytvorí väčší priestor medzi kožou a tkanivom. V dôsledku poškodenia tkaniva vzniká zápal a následne opuch, ktorý vytvorí tlak a bráni prirodzenému toku telesných tekutín.
Vďaka správne nalepenému tejpu a väčšiemu priestoru sa
zníži tlak na receptory bolesti, zmenšuje sa napätie v postihnutej oblasti, zvýši sa aktivita metabolizmu v danom tkanive, v priestore môže lepšie prúdiť okysličená krv a lymfa, a zároveň rýchlejšie odchádzajú odpadové látky z tela. To prispieva
k zrýchleniu prirodzeného procesu hojenia a zníženiu a ústupu bolesti.
Metóda zároveň poskytuje podporu a stabilitu svalom a kĺbom bez obmedzenia rozsahu pohybu.
Kinesiotape môžeme využiť aj na korekciu danej časti tela, napr. posunúť kĺb do optimálnej polohy, uvedením do správneho postavenia napomôcť správnej svalovej práci, čím znížime opotrebovanie kĺbových štruktúr (menisky,väzy). Tiež sa dá obmedziť pohyb v kĺbe pri hypermobilite, spevniť daný segment, kĺb a pod.
Kinesiotaping nie je primárna forma terapie, tréningu, či liečby v športe. Je ale veľmi efektívnou pomocou, vďaka ktorej sa rýchlejšie priblížime k cieľu.
Lepšíe držanie tela, lepší výkon, menej opotrebované kĺbové štruktúry, rýchlejšie svalové uvoľnenie, ústup bolesti bez použitia analgetík, rýchlejšie zotavenie po zranení a pod. Preto vidíme aj športové osobnosti ako Djokovič, S. Williams, L. Armstrong, D. Beckham, či C. Ronaldo olepené kinesiotapom.
Čo je potrebné vedieť pre dosiahnutie maximálnych výsledkov?
V prvom rade treba ovládať anatómiu pohybového aparátu, poznať stav pacienta a sprievodné javy vzniknutého problému, fyziologické zákonitosti chovania sa tkaniva. Potrebujete teda odborné znalosti a vedomosti o pravidlách kinesiotapingu.
Dôležité je vedieť, na koľko percent pôvodnej dĺžky treba napnúť tejp, na ktorú oblasť a akým smerom ho umiestniť. Tiež treba zvážiť celkovú dĺžku pásky a, samozrejme, požadovaný výsledok. Tiež treba mať kvalitnú pásku, skúsenosti a prax.
Využitie
Kinesiotaping sa využíva:
- v akútnej, sub-akútnej a chronickej fáze liečby, a takisto pri rehabilitácii – konkrétne pri funkčných poruchách ako hypermobilita, nesprávne držanie tela, plavecké rameno, tenisový lakeť, bežecké alebo cyklistické koleno, kĺbová instabilita, preťažené menisky, tendinóza achilovky a mnoho ďalších;
- pri prevencii zranení, kompenzácii zaťaženia, podpore tréningu a výkonu;
- pri návrate tela do homeostázy – podpora hojenia, zmiernenie bolesti a zápalu (bolesť chrbta, svalové a úponové bolesti);
- podpora liečby pri neurologických ochoreniach (detská mozgová obrna)
Správny tejp
Vlastnosti správneho tejpu:
- kvalitný,
- elastický,
- vyrobený z priedušného bavlneného materiálu,
- vodeodolný,
- hypoalergénny,
- bez obsahu latexu,
- schopný 40 – 60 % natiahnuteľnosti jeho kľudovej dĺžky,
- neobmedzuje rozsah pohybu, čím umožňuje svalom aktívne pracovať,
- vhodný na bežné nosenie po dobu 3 až 5 dní.
Nevhodné postupy:
- aplikácia na nadmerné ochlpenie,
- fénovanie tejpu,
- predlžovanie odporúčanej doby nosenia,
- aplikácia tesne pred pohybovou aktivitou či vstupom do vody,
- aplikácia pri aktívnej celulitíde, aktívnej trombóze, cez otvorené rany, kožné zmeny, bradavice, zápalové kožné infekcie, pri zhubných nádorových ochoreniach.