V dnešnej dobe vykonáva čoraz viac ľudí sedavú prácu v kancelárii alebo doma. Tento typ práce so sebou prináša nedostatok pohybu, ktorý z dlhodobého hľadiska nie je pre telo prospešný. V našom článku sa dozvieš, ako sa viac pohybovať pri práci a ako pridať fyzickú aktivitu do tvojej pracovnej rutiny.
Zvýšenie pohybu počas pracovnej doby nemusí byť až také zložité ani časovo náročné, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Pravidelný pohyb môže totiž zlepšiť tvoju náladu, zmierniť príznaky úzkostí a pomôže ti cítiť sa energickejšie.
Čo môže spôsobiť dlhodobý nedostatok pohybu?
Už od detstva nás učia, že pohyb je dôležitý a zdraviu prospešný. Jeho nedostatok je však spojený s pomerne veľkým množstvom zdravotných rizík. Bohužiaľ, negatívne účinky fyzickej nečinnosti sú celosvetovým problémom, pričom niektoré výskumy uvádzajú, že nedostatok pohybu zvyšuje percento úmrtí najmä pre ľudí od 40 rokov. Je dokázané, že nárast hmotnosti a sedavý spôsob života môžu prispievať k zdravotným problémom ako sú cukrovka, mozgová príhoda alebo zlyhanie srdca.
Fyzická aktivita je jedným z najlepších liekov na nadmerný stres a úzkosť. Ľudia, ktorí trpia nedostatkom pohybu často uvádzajú vysokú mieru úzkosti, ktorá im bráni dosahovať lepšie výsledky v práci a venovať sa svojej rodine. Najnovšie štúdie potvrdzujú, že nízka miera pohybu súvisí s obezitou a so zvýšeným rizikom mŕtvice. Ak nie sú naše kosti stimulované a vystavované výzvam, jednoducho hibernujú a ich kvalita sa zhoršuje, čo môže viesť k osteoporóze.
Je teda dokázané, že fyzická aktivita zlepšuje tvoje mentálne a duševné zdravie, chráni ťa pred množstvom kardiovaskulárnych ochorení a udržiava tvoje kosti pevné.
Ako zvýšiť fyzickú aktivitu pri sedavej práci?
Pri sedavom zamestnaní sa znižuje tvoja NEAT aktivita. V jednoduchosti ide o všetky aktivity, pri ktorých si ani neuvedomuješ, že ich vykonávaš. Môžeme sem zaradiť chôdzu, prácu okolo domu, umývanie riadov, hranie sa s deťmi alebo upratovanie. Tieto aktivity sú dôležitou súčasťou vytvárania zdravej energetickej rovnováhy, pretože u ľudí so sedavým zamestnaním môže tvoriť 6 až 10 % celkového energetického výdaja za deň. Nižšie ti popíšeme tipy, ktoré ti pomôžu so zaradením pohybu do tvojej pracovnej rutiny.
Rob si pravidelné prestávky na pohyb
Jedna z najúčinnejších metód, ako nezabudnúť na pohyb počas sedavej práce, je nastaviť si časovač, ktorý ťa upozorní na to, kedy sa hýbať. Jednoducho si môžeš určiť, koľko budeš pracovať, a potom si nastavíš časovač na 5 až 10 minút. Počas tejto prestávky si môžeš spraviť ľahký strečing alebo krátku prechádzku po pracovisku. Jedna štúdia dokazuje, že krátke prestávky na pohyb pomáhajú udržať stabilnejšiu hladinu cukru v krvi a znižujú hladinu „zlého“ LDL cholesterolu.
Nájdi príležitosť na prechádzku
Ak máš problémy so sedavou prácou, pokús sa nájsť spôsoby, ako do svojho života zaradiť viac chôdze i pohybu celkovo. Namiesto písania mailov môžeš vstať, spraviť zopár krokov a povedať to kolegovi osobne. Vďaka tomu sa na chvíľu rozhýbeš a spravíš aj niekoľko extra krokov navyše. Ďalším spôsobom je ísť na obed pešo alebo zaparkovať auto ďalej od pracoviska a zvyšok prejsť po vlastných. Ešte lepším spôsobom je ísť do práce pešo či na bicykli. Možností je naozaj mnoho, len ich musíš nájsť.
Využi prestávku na obed efektívne
Už vyššie sme spomenuli, že na svoj obed môžeš ísť pešo. Obedovú prestávku teda môžeš využiť na chôdzu a okrem toho stráviš čas aj na čerstvom vzduchu a dennom svetle, čo tiež prináša veľké množstvo zdravotných benefitov. Prechádzka po jedle ti takisto môže pomôcť kontrolovať hladinu cukru v krvi, čo tvoju dodatočnú aktivitu ešte viac zefektívni. Keďže obed je niečo, čo vykonávaš automaticky každý deň, pridanie prechádzky k tomuto zvyku ti pomôže zakotviť pohyb do tvojej každodennej rutiny.
Vymeň stoličku za fitloptu
Ak je to možné, výmena klasickej kancelárskej stoličky za fitloptu môže byť veľmi prospešná. Pomôže ti pri bolestiach chrbta, zlepšíš si držanie tela a počas sedenia na lopte môžeš vykonávať aj jednoduché pohybové cvičenia pre tvoj krk, panvu a chrbticu. Keď sa budeš cítiť stuhnutý, môžeš skúsiť zasúvanie a uvoľňovanie panvy, vďaka čomu rozhýbeš svoje jadro a stabilizačný systém. Cvikov na fitlopte existuje naozaj mnoho, pričom jej výhodou je predovšetkým skutočnosť, že všetko dokážeš spraviť za stolom.
Sedavá práca nie je pre naše telo prirodzená ani prospešná, a preto je potrebné do svojej pracovnej rutiny implementovať zopár jednoduchých trikov na to, aby si počas nej vykonal viac pohybu. Vďaka týmto tipom ostaneš v pohybe aj počas pracovného dňa, čím sa znižuje riziko mnohých chorôb spôsobených sedavou prácou.
Zdroje:
https://www.healthline.com/health/fitness/10-ways-to-move-more
https://www.verywellfit.com/ways-to-move-more-during-workday-5200857