Čo jesť pred ranným tréningom?

Čo jesť pred ranným tréningom závisí hlavne od toho, či plánujete dlhý pomalý tréning (dlhý bike, či hodinový ľahký beh) alebo rýchly a ťažký tréning (intervaly v trvaní od 45 minút do hodiny a pol).

Dlhý a pomalý tréning

Pred tréningom

Mnoho ľudí uprednostní tréning nalačno. Prečo? Tieto typy pomalých a objemových tréningov zvládnete aj bez raňajok. Samozrejme, že telo si vypýta potrebnú dávku energie. Tú, ako aj svalový glykogén, môžete doplniť počas tréningu.

Vo vašich svaloch je ho dosť na to, aby ste zvládli najmenej hodinový, ale možno aj dlhší tréning (záleží od kondície človeka). Vaše telo sa naučí čerpať energiu z dôležitých tukových zásob, ktoré slúžia ako palivo práve pri dlhších tréningoch. Ale pamätajte, že bez doplnenia sacharidov tuky nespálite.

Počas tréningu

Celozrnné tyčinky, iontový nápoj, banán, energetické tyčinky, voda. Prečo? Po 90 minútach (alebo 45 – 60 minútach v prípade začiatočníkov) ľahkého tréningu telo potrebuje postupne doplniť glykogén a uistiť sa, že má dostatok paliva na zvládnutie plánovaného tréningu.

Banány pred tréningom
Banán počas tréningu doplní glykogén do svalov

Pri dlhých a pomalých tréningoch by mal mať váš žalúdok a trávenie schopnosť prijať normálne jedlo, ktoré tak zabráni hladu a dodá telu viac kvalitnej výživy ako len samotný energetický gél, či iontový nápoj. Na hydratáciu skúste tiež elektrolytické nápoje alebo saltsticks (soľné tabletky).

Rýchly a ťažký tréning

Pred tréningom

Ideálne je mať po ruke niečo malé a energické, napríklad kávu a banán. Prečo? Kofeín povzbudí a zabezpečí kvalitný výkon, ale pozor, po káve by ste mali doplniť dostatok tekutín, lebo dehydruje. Potom by váš výkon nemusel byť podľa predstáv. Tiež sacharidy v malom množstve, ako napríklad banán, doplnia glykogénové zásoby a zabezpečia palivo na intenzívny tréning bez toho, aby ste mali tráviace ťažkosti.

kava
Káva povzbudí a zlepší výkon

Počas tréningu

Iontový nápoj, gél či energetická tyčinka sú vhodné palivá. Váš žalúdok a svaly musia byť trénované, aby zvládli tento druh energie aj počas pretekov, preto by ste ju mali najprv odskúšať na tréningu. Telo sa musí postupne adaptovať hlavne na gély, inak môžete mať tráviace ťažkosti.

Ideálne je testovať počas intervalového tréningu vo vysokej intenzite a postupne sledovať, ako sa vaše telo správa a kedy vyžaduje doplniť energiu. Tak si budete vedieť načasovať presný plán stravovania počas pretekov. Dobre naplánovaná strava je niekedy viac ako samotný výkon, preto by ste ju nemali zanedbať.

Každý sám vie, čo mu vyhovuje a naopak, čo nie – aká strava mu dodá potrebnú energiu pred pretekmi a nezaťaží trávenie. Samozrejme, že to všetko chce tréning. Najlepšie je zvyknúť si na niekoľko druhov potravín, najlepšie jeden či dva, ktoré prijímate pred každými pretekmi. Tak budete poznať reakciu svojho tela a budete sa môcť sústrediť už len na výkon.

  • Komentáre

Pridať komentár

2 Komentáre na "Čo jesť pred ranným tréningom?"

Oznamovať
avatar
Zoradiť podľa:   najnovšie | najstaršie | najhlasovanejšie
Filip
Hosť

k tej kave – ako pise Scott Douglas, neopustajte dom skor, ako ranna kava neopusti vas 🙂

Sisi
Hosť

Vplyv kofeínu na organizmus je individuálny. U citlivých osôb vyvoláva úzkosť a duševný nepokoj, trasenie končatín a búšenie srdca. Príjem väčších dávok kofeínu po dlhšej dobe môže narušiť toleranciu…

wpDiscuz
  • Podobné články
0
Strava Zdravie Výživa

Večerný nepriateľ chladnička

0
Pre začiatočníkov Tréning

Ruffierova funkčná skúška

0
Pre začiatočníkov Fitness a cvičenie Tréning

Budujeme trapézy

Navigácia

Magazíny