O všetkom sa nájdu mýty, ktoré už sú tak zaužívané, že ich ľudia akceptujú ako skutočnosť a nad pôvodom týchto informácii alebo ich logikou sa vôbec nezamýšľajú. My sme pre vás pripravili zoznam tým najbežnejších mýtov o potravinách.
Jedenie zeleru spáli viac kalórii ako prijmete
Začneme takým trochu menej známym mýtom v našich končinách. V zahraničí mu však verí mnoho športovcov a ľudí, ktorí sa snažia schudnúť. Títo ľudia sú presvedčení, že zároveň s konzumáciou zeleru spaľujú iné potraviny, ktoré konzumujú. Áno, zeler
má veľmi málo kalórii (konkrétne menej ako 10 na jednu porciu), ale to neznamená, že vynuluje kalórie ostatných potravín, ktoré skonzumujete. Faktom je, že zeler je jednoducho iba nízko kalorické jedlo, a teda je vhodné pri diéte, ale kalórie ostatných potravín nespáli.
Surová mrkva je viac výživná ako tepelne upravená mrkva
Už od útleho veku nám bolo vštepované, že jedenie surovej mrkvy je jednou z najzdravších vecí. Pravda je v skutočnosti úplne opačná! Varenie v skutočnosti zvyšuje
výživové hodnoty mrkvy, o ktorej sa viac dozviete v našom článku.
Proces varenia alebo inej tepelnej úpravy
rozkladá tvrdé bunkové steny, ktoré obklopujú betakarotén. A navyše, viete ako je pečená alebo grilovaná mrkva chutná? Toto isté platí aj pre iné ovocie ako zeleninu, ako napríklad paradajky a špenát.
Biele pečivo je nezdravé a nevhodné. Všetko tmavé pečivo je celozrnné.
Viac ako 40% kupujúcich sa pri výbere pečiva orientuje podľa farby v presvedčení, že ktorékoľvek tmavé pečivo je automaticky zdravé a lepšie ako biele.
Tmavá farba pečiva však
neznamená, že ide o pečivo celozrnné. Na to, aby bolo pečivo celozrnné sa jeho zloženie musí skladať minimálne z 80% celozrnnej múky. Biele pečivo je vhodné pre deti a športovcov, ktorí potrebujú nabrať svalovú hmotu. Pri výbere pečiva treba dbať na jeho zloženie a nie iba farbu.
Všetky sacharidy sú zdraviu škodlivé a treba ich vylúčiť z každodennej stravy.
Až 10% z celkového denného energetického príjmu by mali tvoriť sacharidy. Pre vyvážený výdaj a príjem energie sa odporúča konzumovať nesladené nápoje alebo nápoje s nižším obsahom cukru. Cukor je ideálne prijať vo forme potravín alebo si ním osladiť čaj. Cukor môžete nahradiť napríklad medom, ktorý je zdraviu prospešnejší, pretože sa skladá z jednoduchých cukrov glukózy a fruktózy.
Čo sú sacharidy a ako sa delia si prečítate v našom článku.
Konzumovaním brusníc vyliečite infekciu močového traktu
Brusnicový urinálny čaj, sušené brusnice, brusnicový sirup. Poznáte tento babský recept na liečbu zápalu močových ciest? Áno, je pravda, že pitím brusnicového čaju, džúsu a konzumovaním sušených brusníc môžete predísť urinálnym problémom. To však na úplné vyliečenie nestačí. Ak už infekciu máte,
takéto liečenie nepostačí ale je vhodné iba ako doplnok a posilnenie liečby liekmi, ktoré predpísal lekár alebo lekárnik. Ako prevenciu pred urinálnymi problémami sa odporúča zaradiť brusnice do bežného jedálnička.
Nepite mlieko keď ste chorý, zvyšuje zahlienenie
Nie sú žiadne vedecky potvrdené fakty, že mlieko zvyšuje tvorbu hlienov. Naopak, ak ho prestanete počas choroby piť, oberáte sa o vlákninu, aminokyseliny a iné živiny, ktoré obsahuje, čo môže viesť k predĺženiu choroby a nie jej skráteniu. Po strávení mliečnych výrobkov sa uvoľnia peptidy, ktoré uľahčujú vstrebávanie minerálov, vitamínov skupiny B a znižujú hladinu rizikového LDL cholesterolu.
O potravinách koluje medzi ľuďmi a na internete veľa mýtov. Pre každého športovca sú správne stravovacie návyky a jedálniček sa dôležitou súčasťou tréningu, a preto by mal mať jasno, ktoré informácie o potravinách sú pravdivé, a ktoré nie. Samozrejme, mýtov o potravinách je ešte viac než sme spomenuli vyššie. Chceli by ste ich zbúrať s nami viac? Napíšte nám v komentári, s akými mýtami o potravinách ste sa už stretli vy.