Návodov na chudnutie je neúrekom, lebo dnes je odborníkom každý. Ktoré ale naozaj fungujú? Prinášame vám pohľad na niektoré mýty o chudnutí a vysvetlenia, prečo nemusia byť pravdivé. V tomto článku sa pozrieme na veľkosť porcií, jedlo po určenej hodine večer a spôsoby stravovania, ktoré mnohí odporúčajú na zaručenú stratu hmotnosti.
Menšie porcie sú zárukou chudnutia
Prečo to tak nemusí byť?
Neplatí to, ak jete nevhodné jedlá. Pokiaľ skonzumujete veľké množstvo sacharidov, kvôli výkyvom hladiny cukru v krvi budete skoro hladní. Ak budete jesť stravu bohatú na proteíny a zdravé tuky, predídete tomu. Obmedzenie nevhodných zložiek stravy je dôležitejšie než zmenšovanie porcii.
Jem po piatej, takže určite priberiem
Prečo to tak nemusí byť?
Všetko závisí od toho, kedy chodíte spať. Ak nechcete pribrať, stačí nejesť 2 – 3 hodiny predtým, než si ľahnete do postele. Večera by mala byť ľahká s nižším obsahom sacharidov. Ideálne sú opäť kvalitné bielkoviny doplnené zeleninou.
Stravu neriešim, stačí cvičiť
Prečo to tak nemusí byť?
Množstvo spálených kalórií je pri väčšine druhov športu zanedbateľné. Zvyčajne nestačí ani na spálenie kalórií prijatých v bežnej strave. Neznamená to, že cvičenie neodporúčam. Je však nájsť takú aktivitu, ktorá trvá dlhšie než 30 minút. Až potom začne naše telo spaľovať tuky namiesto zásob cukrov. Náročné cvičenie zase ale podporuje chuť do jedla, a potom máme väčšiu chuť maškrtiť. Ak nezmeníte stravovacie návyky, môžete kilá aj napriek tvrdej drine v telocvični naberať, a nie zhadzovať. Skúste začať jednoducho – päťkrát do týždňa sa vyberte na rýchlu prechádzku a kráčajte aspoň 45 minút vkuse.
S ovocím určite schudnem
Prečo to tak nemusí byť?
Každý diétny jedálny lístok obsahuje aj nejaké ovocie. Nič sa však nesmie preháňať. Banány, melóny, ananás či hrozno obsahujú oveľa viac cukru ako iné druhy ovocia. Pri diéte sa preto odporúča jesť skôr jahody, grepy, ríbezle, čerešne, višne či jablká. Kľúčom je takzvaný
glykemický index, čiže číslo označujúce rýchlosť vyplavovania sa cukru do krvi – čím nižšie, tým lepšie.
Mäso bez príloh zredukuje hmotnosť
Prečo to tak nemusí byť?
Keď zo stravy úplne vynecháte všetky bežne podávané prílohy ako zemiaky, ryža, či pečivo, vynecháte aj cenné vitamíny a minerály, ktoré sa v nich nachádzajú. Organizmu potom budú chýbať. Konzumácia mäsa so zeleninou je ale tiež veľmi chutná a zdravá alternatíva. Skúste teda na obed zjesť malé množstvo kvalitnej prílohy a nebojte sa zaradiť aj netradičné potraviny ako bulgur, pšeno či pohánka, aby ste si stravu trochu spestrili. Na večeru si zase dajte bielkovinu so zeleninou a prílohu už vynechajte.