Navštívte našu predajňu v Bratislave od 10:30 do 19:00 na Račianskej 31
Doprava zadarmo už od 40 €
Tvoj košík 0.00 €

    Produkty

    Nenašla sa žiadna zhoda

Kategórie

Nenašla sa žiadna zhoda

Značky

Nenašla sa žiadna zhoda

Ako sa obliecť na jarnú cyklojazdu: čo potrebuje cyklista počas prechodnej sezóny?
04.04.2024 Dĺžka čítania: 10 min. Šport Cyklistika Tréning Pre začiatočníkov

Ako sa obliecť na jarnú cyklojazdu: čo potrebuje cyklista počas prechodnej sezóny?

Najvyšší čas pripraviť sa na prechodné obdobie, ktoré je typické pre jar a jeseň. Počasie býva zradné a premenlivé. Slnečné lúče vyhrejú na obed vzduch, ale ráno alebo večer môže byť začiatkom jari ešte chladno. Každý cyklista v tomto období potrebuje niekoľko druhov oblečenia, aby bol pripravený na každé počasie. V tomto článku ti poradíme ako si vybrať tie správne kúsky pre seba a ako zvládnuť teplo, dážď, vietor, ale aj zimu.

Cyklo sezóna sa na začiatku jarných mesiacov v marci rozbieha naplno a s prvými peknými dňami to vypukne. Teplotami sú si prechodné obdobia podobné, ale podmienky na cyklistiku sú rôzne. Po zime je totiž počasie menej stabilné, nevyspytateľné. Rána bývajú veľmi chladné teplota môže klesnúť až na nulu, na severe sa môžu objaviť aj mínusové teploty a časté sú aj zrážky, či nepríjemný vietor. V tomto prípade sa podľa teploty hodín tenká alebo hrubá cyklistická bunda.

Teploty klesajú, no stále je vhodné počasie na jazdenie na bicykli alebo iný šport. Správny výber športového alebo cyklo oblečenia ti pomôže zvládnuť výrazné zmeny teploty a ochráni ťa pred dažďom a vetrom, ak sa rozhodneš športovať aj v horších podmienkach. Keby ste si obliekli cyklo dres asi by ste ''zamrzli'', treba zvoliť vhodnejšiu a teplejšiu variantu oblečenia. A naopak v máji cez deň teplota môže vystúpiť aj na tridsať stupňov kedy cyklodres využijete na 100%.

Zdá sa ti, že nikdy nemáš na sebe to vhodné oblečenie? Jarný cyklistický šatník je vďaka neustále sa meniacim podmienkam tak trochu mixom všetkého, čo si môžeš obliecť v zime aj v lete. Jarná cyklistika je pre mnohých cyklistov tou najkrajšou v roku. Lenže dokáže byť zradná premenlivým počasím. Jeden deň môžeš byť naobliekaný a na druhý deň ti postačí iba cyklodres a cyklistické nohavice.

Na čo nezabudnúť pri výbere oblečenia na bicykel?

Cyklistika pre hobby jazdcov nie je veda. Pri výbere oblečenia je potrebné poznať základné princípy ako kombinovať oblečenie. Okrem funkčných parametrov sú aj obľúbené farby, kombinácie, módne trendy, novinky, estetika, vzhľad, materiály dôležité čo všetko sa ti dostane do šatníka. Prvým krokom pri výbere vhodného oblečenia každého cyklistu je zadovážiť si reflexné oblečenie, ktoré je ľahko viditeľné počas celého dňa.

Za nepriaznivých podmienok v rámci počasia je oveľa bezpečnejšie mať fluorescenčné oblečenie, aby si minimalizoval možnosť, že ťa na ceste zrazí nejaké vozidlo. Správne cyklistické oblečenie ti môže pomôcť pohybovať sa rýchlejšie, pretože pri jazde nemrháš zbytočne energiou, ak máš na sebe navešané náhodné voľné oblečenie. Najdôležitejším rozdielom je, že cyklistické oblečenie je aerodynamickejšie ako to na bežné nosenie či iné športy, pretože sedí na tele bez toho, aby plápolalo vo vetre a počas jazdy sa nezachytilo do reťaze či kolesa a nespôsobilo prípadnú nehodu.

Pritom základné zásady správneho a ideálneho obliekania sa na bicykel sú úplne jednoduché. Dodržiavajú ich profesionálni cyklisti a platia aj pre úplného začiatočníka. Komfort, pohodlie, zdravie sú totiž nielen pri cyklistike vždy na prvom mieste. Cyklistika je stále šport, preto aj pri krátkych vzdialenostiach, výletoch s deťmi, pri jazde po meste, na cyklotrasách, v lese alebo pri vychádzkach so psom by sme sa mali podľa toho aj obliekať. Pri obliekaní platí zásada, že sa obliekame pohodlne a zároveň prakticky.

Vlnené a bavlnené materiály sú pri cyklistike nevhodné. Najlepšie je používať funkčné materiály z umelých vlákien, ktoré odvádzajú pot, neprefúkne vás a oblečenie sa rýchlo vysuší. V zime je vhodné používať termo spodné oblečenie z merino vlny, ktorá má skvelé tepelno-izolačné vlastnosti. Každý druh cyklistického oblečenia alebo obuvi je špecifický, má rôzne využitie, parametre a zloženie.

Podľa čoho vyberať veľkosť, strih a typ oblečenia

Veľkosť cyklistického dresu musí dokonale sadnúť, nesmie tlačiť na ramenách, v oblasti hrudníka a musí byť zachovaná primeraná dĺžka. Najčastejšie sa cyklistické dresy vyberajú podľa veľkosti oblečenia, ktoré bežne nosíš, ale ak ide o značky z Talianska, tak je lepšie voliť o jednu alebo dve čísla väčšiu veľkosť. Podľa veľkostnej tabuľky je potrebné zmerať výšku postavy a obvod hrudníka. V niektorých prípadoch je potrebné zmerať napríklad aj dĺžku rúk a podobne.

Neexistuje žiadne najlepšie riešenie pre výber jarného oblečenia, pretože je primárne založené na štýle jazdy. Či už ide o preteky alebo rekreáciu, je potrebné vziať do úvahy, ako rýchlo jazdíš. Na oblečenie má vplyv aj tvoja geografická poloha, či jazdíš v zimnom do mája alebo v apríli si môžeš užiť občas prvú cyklo jazdu v letnom počasí

.

Pravidiel správneho výberu cyklo oblečenia v prechodnom období - jar, jeseň

Odvádzanie potu a priedušnosť materiálu cyklo oblečenia

Pri športe akým je cyklistika musíš rátať s tým, že sa pri ňom vieš poriadne zohriať a zapotiť. Je preto dôležité, aby bol cyklo dres alebo cyklo bunda perfektne priedušná a plnila funkciu odvádzania potu a vlhkosti z pokožky smerom von tak, aby ju pritom nechladil a udržal v suchu. Ľahké letné dresy, ako aj tie do prechodného obdobia, ktoré majú dlhé rukávy by mali byť vyrobené z funkčných materiálov s rýchloschnúcim efektom. Kvalitnejšie cyklistické bundy majú lepšie materiály, ktoré zase majú skvelú priedušnosť, ale zároveň chránia pred vetrom a chladom.


Cyklonohavice sú vyrobené zo špeciálnych, funkčných a elastických materiálov, majú špeciálne antibakteriálne vložky na absorpciu potu, zníženie trenia a na zvýšenie komfortu sedacej časti, ktorá pri cyklistike trpí najviac. Cyklonohavice môžu byť s ramienkami alebo bez - s ramienkami sú praktickejšie, keďže sa vyrábajú zo sieťovaného materiálu, odvádzajúceho pot a zároveň chránia pred chladom a zimou. Kvalitnejšie nohavice majú silikónové pásy na spodnej časti nohavíc, ktorý zabezpečuje ideálnu priľnavosť k telu počas jazdy.

Ochrana pred nepriaznivým počasím na cyklotúre (vietor, chlad, dážď, slnko)

Táto vlastnosť je veľmi potrebnou súčasťou kvalitných dresov. Od rôznej gramáže použitých látok v drese sa odvíja aj to, ako bude dres zateplený. Trh síce nedisponuje širokým výberom nepremokavých dresov avšak tie, ktoré sa definujú ako nepremokavé využívajú špeciálnu technológiu zaručujúcu rýchle preschnutie oblečenia. Pri silnom vetre oceníš dres, ktorý ťa pred ním chráni, a to napríklad aj vďaka technológii Windstopper. Naopak pri veľkej horúčave hľadaj dres s UV ochranou.

Netreba zabúdať aj na funkčnú vrchnú vrstvu, ktorá je najdôležitejšou časťou výbavy každého športovca. Cyklo bunda ťa ochráni pred chladom, vetrom a aj jemným dažďom. Do nepriaznivého počasia by sme ti určite odporúčili dlhé cyklo nohavice, aby končatiny a hlavne kolená boli v teple aby si predišiel rôznym ochoreniam vo vyššom veku. Cyklistické okuliare sú úplne „must“. Kvalitné okuliare ťa ochránia nielen pred slnečnými lúčmi, ale aj pred hmyzom, vetrom, blatom a dažďom. Zaručia ti lepšiu viditeľnosť za každých okolností.


Podľa čoho vybrať správny materiál cyklo dresu a cyklo nohavíc

Vo väčšine prípadov sa dnes dresy vyrábajú v rôznom percentuálnom zastúpení zmesových materiálov. Používa sa kombinácia polyesteru, bavlny, merino vlny, superleggera, a mnohých ďalších. Ako teda vybrať ten správny materiál? Je vhodná syntetika alebo prírodný materiál? Syntetické vlákna sú zväčša navrhnuté tak, aby rýchlo odvádzali pot bez chladenia a vlhka, taktiež aby v krátkom čase preschli a nelepili sa na pokožku. Skvelou možnosťou pre horúce letné dni sú dresy, ktoré odrážajú UV žiarenie, sú priedušné a akurát hrubé. Naopak v zime oceníš dresy s pridaním karbónových vlákien, ktoré odrážajú tebou vyžarované teplo späť do tela, čím sa prirodzene tvôj organizmus ohrieva, redukuje sa spotreba kyslíka, uvoľňujú sa svaly a prekrvuje telo.

Prírodné vlákna ako napr. bavlna sa môže zdať ako výborné riešenie. No nie je tomu tak. Bavlna sa nielenže ohromne rýchlo prepotí, ale lepí sa aj na telo, čo nie je zrovna pohodlné a zdraviu prospešné. Keď na bicykel, tak vždy v cyklo nohaviciach a cyklo drese, komfort, pohodlie a praktickosť sú vždy na prvom mieste. To platí aj o ponožkách, rukaviciach, okuliaroch. Tepláky môžete vyvetrať na vychádzkach so psom alebo do obchodu, ale nie na bicykel.


Čo všetko nájdeš na drese a možno si o tom ani nevedel/a

Rôzne vrecúška, úchytky a lemy - štandardné dresy disponujú 3 hlbokými, otvorenými vreckami umiestnenými na zadnej časti s elastickým lemom. Na dresoch môžeš nájsť aj úchytky na kľúče alebo vrecká so zipsom, napr. na mince a iné cennosti.

Na cyklo nohaviciach je veľmi potrebná vložka resp. výstielka, ktorá má rôzne paramatre a kvality. Typy vložiek ovplyvňujú ako pohodlnne sa človek počas jazdy na bicykli bude cítiť. Čím dlhšia jazda, tým je lepšie mať kvalitnejšiu vložku, teda aj drahšie nohavice. Vložka je súčasťou vnútorných nohavíc. Má byť vyrobená z mäkkého antibakteriálneho materiálu, ktorý obmedzuje negatívne dôsledky z dlhého sedenia na sedle. Má byť hladká a bez švov resp. s minimálnym množstvom švov. Kvalitnejšie vložky majú perforovanie, vďaka ktorému je zabezpečené vetranie a odvod potu.

Zips na drese by mal byť kvalitný, aby sa ihneď nepokazil. CapLock zips je špeciálnym cyklistickým zipsom, ktorý sa pri otočení smerom nadol zablokuje a ostane v požadovanej výške. Ďalšou vychytávkou pri zipsoch sú aj ich prekrytia napr. na vrchu goliera dresu, ktorý ťa ochráni pred poškriabaním alebo zacviknutím zipsu o pokožku na krku alebo brade.

Rada pre každé ročné obdobie

Vždy je lepšie si obliecť viac vrstiev, ako menej.

Sleduj vývoj počasia, teploty, sily a smeru vetra, možnosti dažďa. Kto je pripravený, nie je prekvapený.

Nosiť cyklistickú prilbu je povinnosť, nie módny trend. Spadnúť z bicykla na hlavu stačí iba raz.

Nosiť rukavice by si mal vždy, za každého počasia, ročného obdobia a teploty.

Cyklo tréning, preteky vs výlet na bicykli?

Odporúčame riadiť sa základným pravidlom: Vždy si radšej zober so sebou viac vrstiev oblečenia, ktoré si jednoducho vieš zložiť do vreciek, ak ich práve nechceš mať oblečené. Aj preto je dobré mať na bicykli kapsičku, aby si mal vrecká na drese voľné na uloženie rezervného oblečenia.

Ak si pretekársky cyklista a často jazdíš rýchlo, lepšie je nosiť menej tenkých vrstiev, aby si sa príliš nespotil. Preteky sa jazdia zvyčajne naľahko, ale tak aby si si chránil hrudník a iné citlivé časti. Ak sa venuješ hlavne rekreačnej cyklistike a jazdíš pomalšie a menej sa potíš, lepšie sú hrubšie a teplejšie vrstvy. Ak jazdíš na bicykli do práce, musíš počítať s tým, že na ceste do práce môže byť oveľa chladnejšie v porovnaní s cestou domov popoludní/večer. Preto je fajn mať ráno cyklo bundu alebo fukerku. Poobede na prezlečenie aj krátke cyklistické nohavice.


Ako chrániť kolená, ramená a ruky pred chladom na bicykli

Platí pravidlo, že je dôležité mať kĺby v teple – kolená, členky, ale aj lakte a zápästie, či kríže. Pri bicyklovaní sa ti najlepšie zohrejú nohy a spodná časť tela, kým horná časť a ruky sú prakticky nehybné a menej zaťažované. Radšej si preto treba obliecť viac vrstiev, ako jednu teplú, skôr si niečo vyzlečieš ako naopak. Platí staré otrepané príslovie: „Nie je zlé počasie, ale iba zle oblečený športovec“.

Len málo ľudí si uvedomuje, že bolesť kolena môže byť spôsobená chladom a podchladením tejto časti tela. Pri poklese teploty pod +10 stupňov Celzia treba venovať mimoriadnu pozornosť nielen rukám či nohám (ktoré vraj ochladzujú najrýchlejšie), ale predovšetkým kolenám. Nižšie ti spíšeme tipy aké cyklo oblečenie sa ti môže hodiť, ak chceš ochrániť citlivé časti tela pred chladom a kedy použiť možno zateplené oblečenie.

Cyklistický dres s krátky a dlhým rukávom

Ako prvú vrstvu odporúčame termo tričko s dlhým alebo krátky rukávom a na to cyklistický dres.Ten sa dá nosiť aj samostatne. Ako ho kombinovať s inými kúskami oblečenia pri nižších teplotách? V teplotách okolo 20 stupňov nie je problém vydržať v krátkom cyklo drese. Zbystriť treba pri teplotách okolo 15 stupňov, kedy je určite vhodnejšie dať si či už dlhé cyklo funkčné prádlo alebo krátke cyklo funkčné prádlo, ktoré môžeš doplniť návlekmi. Pri teplotách okolo nuly ti odporúčam hrubšie funkčné tričko s dlhým rukávom a na dres dať cyklo bundu, ktorá je odolná voči vetru a zatepluje.

Cyklo bunda s alebo bez rukávov je vždy vhodná

Praktická je aj cyklo bunda a vesta na rýchlu ochranu pred nepriaznivým počasím. Na rozdiel od vestičky sú ľahké cyklo bundy s dlhými rukávmi. Stále sú však veľmi ľahké a poskytujú jednoduché pokrytie pred jarným vetrom a dažďom.

Vesta je v podstate bunda s odstránenými rukami. Myšlienkou je poskytnúť tvojmu trupu ďalšiu vrstvu obrany, ktorá blokuje vietor, ale udržuje podpazušie a paže chladné. Vestičky majú očividne menej materiálu ako celá bunda, takže sa v prípade potreby úhľadne zbalia do vrecka dresu, čo z nich robí skvelú jarnú vrstvu.

Na nohy a kolená netreba zabúdať ani pri výbere cyklo oblečenia

Na nohy je vhodné mať nohavice s trakmi a spodným zipsom - doplniť ich môžete druhou vrstvou, a to elastickými termo návlekmi na nohy alebo na kolená. Krátke nohavice môžu byť zateplené. Skvele sa hodia aj ¾ cyklo nohavice. Svaly a kĺby dolných končatín spoľahlivo ochránia pri chladnejšom počasí dlhé cyklo nohavice z pružného materiálu s výstelkou. V prípade, že máš k dispozícii letné modely dresu, môžeš ich doplniť návlekmi nohy a svoje členky si môžeš rovnako ochrániť návlekmi na tretry.

Bez cyklo prilby ani na krok

V neposlednom rade je veľmi dôležitá aj cyklistická prilba, ktorá je povinnou výbavou každého cyklistu, či už tých, ktorí si vyrazia na výlet len pár krát za rok, detí ktoré sa preháňajú po sídlisku, ale aj profesionálov jazdiacich na pretekoch celého sveta. Prilba chráni tvoju hlavu pred poranením, ktoré patria medzi najnebezpečnejšie cyklistické zranenia. Dobre vetraná prilba zároveň v letných dňoch poskytuje ochranu pred priamym slnkom a tým chráni hlavu pred prehriatím a úpalom. Užitočným jarným doplnkom je aj cyklistická čiapka alebo čelenka, ktorá ti pri nižších teplotách a studenom vetre chráni hlavu, uši a chráni ťa pred nachladnutím. Na druhej strane počas teplých dní ti tenká čiapka pomáha rýchlo odvádzať pot a zabezpečí ti väčší pocit komfortu.

Záver

Ako si sa už dočítal vyššie v článku je veľmi dôležité vedieť sa správne obliecť na bicykel do akéhokoľvek počasia. Určite poznáš známu frázu ''nikdy nie je zlé počasie iba športovec je zle oblečený” a mohol si sa presvedčiť, že pri dobre zvolenom oblečení a doplnkoch môže cyklistická sezóna trvať prakticky po celý rok. Môže sa ti zdať, že každý sa na bicykel oblieka rovnako ale nie je to tak. Vždy si treba uvedomiť či ideš na cyklo výlet alebo cyklo tréning a podľa toho vybrať aj správnu variantu cyklo oblečenia. Netreba však zabúdať ani na kvalitu a strih vášho cyklo dresu či cyklo nohavíc aby ste sa v ňom cítili komfortne a pohodlne a mohli si užívať čas strávený na bicykli.

Zdroje:

https://road.cc/content/feature/spring-cycling-clothing-guide-how-choose-best-gear-300157

https://blog.swissten.eu/2023/04/03/cyklistikou-k-lepsi-postave-a-zdravejsimu-zivotu/

prechodná sezóna cyklo oblečenie cyklistické oblečenie jar jeseň tipy na výber cyklo oblečenia chráň svoje kĺby jazda na bicykli

Napísal

Trenujeme

04.04.2024

Najnovšie články

Táto webstránka používa súbory cookies

Na prispôsobenie obsahu a reklám, poskytovanie funkcií sociálnych médií a analýzu návštevnosti používame súbory cookie. Informácie o tom, ako používate naše webové stránky, poskytujeme aj našim partnerom v oblasti sociálnych médií, inzercie a analýzy. Títo partneri môžu príslušné informácie skombinovať s ďalšími údajmi, ktoré ste im poskytli alebo ktoré od vás získali, keď ste používali ich služby.

Potrebné

Štatistiky

Marketing

Potrebné
Potrebné súbory cookie pomáhajú vytvárať použiteľné webové stránky tak, že umožňujú základné funkcie, ako je navigácia stránky a prístup k chráneným oblastiam webových stránok. Webové stránky nemôžu riadne fungovať bez týchto súborov cookies.
Štatistiky
Štatistické súbory cookies pomáhajú majiteľom webových stránok, aby pochopili, ako komunikovať s návštevníkmi webových stránok prostredníctvom zberu a hlásenia informácií anonymne.
Marketing
Marketingové súbory cookies sa používajú na sledovanie návštevníkov na webových stránkach. Zámerom je zobrazovať reklamy, ktoré sú relevantné a pútavé pre jednotlivých užívateľov, a tým cennejšie pre vydavateľov a inzerentov tretích strán.
Cookies sú malé textové súbory, ktoré môžu byť použité webovými stránkami, aby zefektívnili užívateľovu skúsenosť.

Zákon hovorí, že môžeme ukladať súbory cookie na vašom zariadení, ak sú nevyhnutné pre prevádzku týchto stránok. Pri všetkých ostatných typoch súborov cookie potrebujeme váš súhlas.

Táto stránka používa rôzne typy cookies. Niektoré cookies sú tu umiestnené službami tretích strán, ktoré sa objavujú na našich stránkach.

Svoj súhlas so Zásadami cookies môžete kedykoľvek zmeniť alebo odvolať na našej webovej stránke.

Získajte viac informácií o tom, kto sme, ako nás môžete kontaktovať a ako spracovávame osobné údaje v našich Zásadách ochrany osobných údajov.