Základy stravovania pri budovaní dokonalej postavy

Každý z nás má inak nastavený metabolizmus, trávenie a stravovacie návyky. Ak chcete svoje telo priviesť k dokonalosti, nabrať svalovú hmotu, alebo sa zbaviť niekoľkých kilogramov navyše, stavte na rady odborníkov a cvičte pod ich dohľadom. Nielenže vás naučia správne ťahy, pohyby a správny spôsob cvičenia, ale vám aj pripravia jedálny lístok podľa špecifických požiadaviek.

Začiatočníkom poradí odborník

Ak ste začiatočník a potrebujete zistiť, akú výživu vaše telo pri cvičení potrebuje, ste na správnej adrese. Odborníci vám popri bežnom jedálnom lístku dokážu pomôcť aj s výberom vhodných výživových doplnkov. Tie však účinkujú len ak sa racionálne stravujete a pravidelne hýbete.

Každý cieľ si vyžaduje osobitný prístup - inak sa naberá svalová hmota, chudne či zrýchľuje metabolizmus
Každý cieľ si vyžaduje osobitný prístup – inak sa naberá svalová hmota, chudne či zrýchľuje metabolizmus

Šport má z hľadiska chudnutia nezastupiteľné miesto. Pohyb by mal byť súčasťou života každého človeka. Nezáleží na tom, či chcete zhodiť pár kilogramov alebo nie. Aj pri minimálnom pohybe sa hneď začnete cítiť lepšie a zdravšie. Endorfíny vedia urobiť hotové zázraky aj s náladou.

Skôr, ako sa vrhnete na športovú aktivitu, si ujasnite ciele, ktoré chcete dosiahnuť. Chcete si budovať svalstvo, rýchlejšie spaľovať tuk, alebo zrýchliť metabolizmus? Na základe toho si potom vyberiete šport a zvolíte správne stravovanie.

Na každú dieru iná záplata

Ak ste sa dali na formovanie postavy vo fitness centre, musíte si uvedomiť, že najvyšší prísun živín ako bielkoviny (aminokyseliny) a sacharidy je potrebné doplniť ešte pred tréningom. Potom poslúžia ako zdroj energie a nutričných látok pre namáhaný sval.

Na naberanie svalovej hmoty sú vhodné suplementy (výživové doplnky) ako keratín a derivovaná aminokyselina. Tie pomáhajú zvyšovať svalový výkon, čo následne umožní tvrdšie trénovať. Beta-alanín v kombinácii s keratínom pomáha naberať svalovú hmotu a strácať telesný tuk. Neesenciálna aminokyselina L-glutamín zase podporuje nárast svalovej hmoty a urýchľuje regeneráciu buniek po cvičení.

Pri budovaní svalov nestačí len cvičiť, treba sa aj správne stravovať
Pri budovaní svalov nestačí len cvičiť, treba sa aj správne stravovať

Pokiaľ potrebujete pri cvičení viac energie, je pre vás vhodný L-arginín. Táto aminokyselina zásobuje telo živinami a kyslíkom. Vďaka nemu dochádza k rýchlejšiemu spaľovaniu tukov. Ďalší z množstva suplmenetov je srvátkový proteín, ktorý zlepšuje športový výkon, regeneruje a buduje svalstvo. Konzumovať sa môže počas celého dňa, doplní bielkoviny.

Chcete viesť zdravý životný štýl, ste športovec alebo fyzicky pracujete? Kombinované proteíny by mali byť alfou a omegou aj pre vás. Viaczložkové proteíny by sa mali konzumovať dva až trikrát denne v tréningový aj netréningový deň. Takže hor sa do cvičenia, priatelia!

  • Komentáre

Pridať komentár

Pridať komentár

Oznamovať
avatar
wpDiscuz
  • Podobné články
0
Pre začiatočníkov Fitness a cvičenie Tréning Zaujímavosti

Ako si v športe stanoviť cieľ, ktorý aj splníte?

2
Strava Vitamíny a minerály Bielkoviny Tuky Zdravie Výživa

Dôvody zlyhania pri prechode na nízkosacharidovú životosprávu

1
Cyklistika Šport Zaujímavosti

Výber cestného bicykla

Navigácia

Magazíny