6 najlepších tréningov pre rozvoj VO2 max

Spotreba kyslíka pri maximálnom zaťažení, čiže VO2 max je dôležitá zložka pri behaní. Tá je zo značnej časti daná geneticky, napriek tomu ju však môžeme tréningom podstatne zvýšiť. Existuje veľké množstvo variantov tréningov, pomocou ktorých je to možné dosiahnuť. Viac sa dozviete v článku.

1. Intervaly 30/30

Postup je jednoduchý: ide o pravidelné striedanie 30 sekundového zaťaženia na úrovni VO2 max (ide o tempo, ktoré dokážete v závode udržať po dobu maximálne šiestich minút) a 30 sekundového medziklusu. Počet opakovaní je 12-20.

Behanie
Behom je možné si zvyýšiť VO2 max.

2. Intervaly 60/60

Tempo je rovnaké ako v predchádzajúcom prípade, dĺžka jednotlivých úsekov aj páuz je dvojnásobná. Počet opakovaní je 6-10.

3. Opakované výbehy kopcov

Najlepšie sú intervaly o trvaní 90 sekúnd až 3 minúty s poklusom späť na štart. Slabší bežci môžu vyskúšať napríklad intervaly 4 x 2 minút alebo 3 x 3 minúty, tí veľmi dobrí potom 10 x 2 minúty alebo 7 x 3 minúty.

4. Dlhšie intervaly

Pomerne účinné sú aj dlhšie intervaly v o niečo pomalšom tempe (avšak nad 90 % VO2 max). Skúste napríklad 3 x 4 minúty s 3-minútovým medziklusom alebo 4 x 3 minúty s 2-minútovým medziklusom.

Dlhšie intervaly
Čím dlhší interval, tým lepšie.

5. Laktátové osemstovky

Ide o veľmi náročný tréning vhodný pre pokročilých bežcov. Celkovo pobežíte približne 5 km na úrovni VO2 max rozdelených do 6 – 7 úsekov s dĺžkou 800 metrov, oddelených 400 metrovým medziklusom.

6. Dlhšie laktátové intervaly

Ešte ťažší variant získate, keď spomínaných 5 km rozdelíte napríklad na 5 x 1000 metrov alebo 4 x 1200 metrov, vždy s 400 metrovým medziklusom.

  • Komentáre

Pridať komentár

avatar
  Subscribe  
Oznamovať
  • Podobné články
0
Na chudnutie Tréning

5 rád ako sa dostať do formy po pôrode

0
Pre začiatočníkov Triatlon Tréning

Prečo nestačí trénovať len to, čo ma baví?

0
Beh Pre začiatočníkov Tréning Šport

Rady pre začínajúcich bežcov a iných športovcov

Navigácia

Magazíny