5 zakázaných nápojov pred behom

Pitný režim pred tréningom je kľúčový. Niektoré nápoje však dokážu narobiť viac škody ako úžitku. Ktoré nápoje by ste si mali pred behom odpustiť?

Odborníci radia prijímať 600 ml tekutín približne dve hodiny pred tréningom a ďalších 250 ml počas zahrievania. Dajte si však pozor na to, čo pijete.

1. Mliečne nápoje

Množstvo bežcov miluje čokoládové mlieko ako „recovery“ drink, ale pred vybehnutím si ho odpustite. Mlieko obsahuje kombináciu bielkovín, sacharidov a tukov, vďaka čomu trvá pomerne dlho, než sa strávi. To nie je najlepšia voľba pred rýchlym behom.

Milkshake
Mliečné nápoje pred behom sú ťažké na trávenie.

2. Sladké ovocné nápoje

Reč je presne o tých nápojoch, ktoré ste milovali ako deti. Väčšina z nich má vysoký obsah vysokofruktózového kukuričného sirupu HFC, sladidla, u ktorého bol preukázaný negatívny vplyv na funkciu pečene a rozvoj obezity.

Lepšia voľba: pripravte si vodu s kúskami citróna či pomaranča, lesným ovocím, mätou alebo bazalkou.

3. Alkohol

Netýka sa vás to len v prípade, že sa snažíte dokončiť pivnú míľu. Inak na alkohol pred tréningom zabudnite. Dehydruje, pôsobí zápalovo, a  vo väčšom množstve má aj vplyv na rovnováhu alebo rozhodovanie.

Lepšia voľba: Životabudičom je aj hrnček kvalitnej kávy – lepšie sú tmavo pražené zrná, pretože obsahujú menej kofeínu ako jemne pražená káva.

Pitie alkoholu je nevhodné pre športovca
Alkohol je nevhodný pre športovcov.

4. Sýtené nápoje

Perlivé nápoje, ako je sóda, minerálka alebo kola, môžu spôsobiť nadúvanie, bolesti brucha a vetry. Sýtené nápoje, vrátane minerálnych vôd, tiež obsahujú oxid uhličitý, ktorý vo vašom tele po vypití vyprchá. A potom sa musí nejakým spôsobom dostať von. Pri tréningu vás bude nadúvať, čo ovplyvní aj vaše výkony. To však nechcete.

Lepšia voľba: Domáci ľadový zelený čaj, ktorý je prirodzene plný antioxidantov a znižuje riziko rakoviny.

5. Kokosové mlieko

Nesladená kokosová voda môže byť dobrým nápojom pred behom aj po ňom, kokosové mlieko je ale niečo iné. Je vyrobené zo šťavy kokosového orecha aj čerstvo nastrúhanej dužiny, má vyšší obsah tukov a nižší obsah sacharidov, čo ho robí ťažšie stráviteľným. Môžete sa po ňom cítiť pomalí a plní.

  • Komentáre

Pridať komentár

avatar
  Subscribe  
Oznamovať
  • Podobné články
0
Strava Sacharidy Tuky Výživa

Potraviny, ktorým by ste sa mali radšej vyhnúť

0
Beh Cyklistika Fitness a cvičenie Plávanie Ostatné Šport Motivácia

Energia, zábava a kondícia v jednom

0
Beh Pre začiatočníkov Tréning Šport Zaujímavosti

Ako pri športe správne dýchať?

Navigácia

Magazíny